– Bardzo się cieszę się, że po raz kolejny wraz z panem posłem Pawłem Kowalem możemy przekazać bardzo dobre informacje na temat działań, które podejmowane są w ramach Rady do spraw Współpracy z Ukrainą i przede wszystkim Oddziału Obsługi Rady, który jest umiejscowiony w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim – mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. – Wszyscy mamy świadomość tego, że od 24 lutego 2022 roku, po wybuchu wojny na Ukrainie, Podkarpacie stało się sercem międzynarodowej pomocy.
Wojewoda podkarpacki podkreślała, że od momentu ogłoszenia Oddziału Obsługi Rady ds. Współpracy z Ukrainą w PUW odbyła dwie bardzo ważne wizyty. W dniach 8-9 maja w Kijowie wzięła udział w Międzynarodowym Kongresie Miast i Regionów „Partnerstwo Na Rzecz Zwycięstwa”. W spotkaniu uczestniczyli też: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.
– Oprócz części oficjalnej odbyło się także szereg spotkań bilateralnych z udziałem moich odpowiedników ze strony ukraińskiej: z obwodu lwowskiego, chmielnickiego, zakarpackiego, ługańskiego, tarnopolskiego, z merami takich miast, jak Kamieniec Podolski, Truskawiec, Kamionka, czy Lwów. Pokłosiem tej wizyty była organizacja bardzo ważnego wydarzenia, które miało miejsce we wtorek, 28 maja, w Truskawcu.
W misji gospodarczej w ramach inicjatywy ALL 4 UA uczestniczyli przedstawiciele prezydenta Rzeszowa oraz ukraińskich urzędów miast w: Truskawcu, Równem, Konotopie, Lwowie, Łucku, Połtawie i Iczni, a także 9 podkarpackich i 5 ukraińskich firm.
– Bardzo ważne spotkania. Myślę, że efekty poznamy już niebawem. Strona ukraińska zaprezentowała gotowe projekty do realizacji , łącznie z pozwoleniami na budowę. Poszukuje teraz inwestorów do realizacji tych konkretnych zadań – mówiła wojewoda podkarpacki. – Z drugiej strony firmy ukraińskie pokazały swój potencjał, co same mogą wykonać, a w jakim obszarze poszukują partnerów spośród polskich wykonawców.
Poseł Paweł Kowal, przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą zaznaczył, że cel jest taki, aby Podkarpacie i Rzeszów były realnym hubem przy odbudowie Ukrainy.
– Hubem w sensie infrastrukturalnym, ale także umieszczenia w Rzeszowie kluczowych instytucji odpowiedzialnych za inwestycje i za handel – tłumaczył poseł.
Wskazał, że trwa proces ratyfikacji umowy o powstaniu w Polsce instytucji Organizacji Narodów Zjednoczonych – UNOPS odpowiedzialnej i wyspecjalizowanej za odbudowy po sytuacjach konfliktowych w różnych częściach świata. 13 czerwca odbędzie się wysłuchanie publiczne na ten temat w Sejmie.
– Będziemy zatem mieli UNOPS w Polsce z oddziałem w Rzeszowie, który będzie pełnił funkcję informacyjną, tworzenia przetargów i przeprowadzi serię szkoleń dla potencjalnie zainteresowanych firm – zapowiedział Paweł Kowal. – Pracuję w tej chwili intensywnie nad tym, żeby proces odbudowy Ukrainy miał także wymiar regionalny. Jest taki pomysł, aby już podczas odbywającej się w dniach 11-12 czerwca wielkiej konferencji w Berlinie dotyczącej odbudowy Ukrainy spróbować stworzyć format Karpackiej Odbudowy – Polska, Słowacja Ukraina. Pokazać jeszcze raz wszystkim na świecie, że nie da się prowadzić skutecznej odbudowy Ukrainy bez wymiaru regionalnego i transgranicznego.