Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. abpa Adama Szala, metropolity przemyskiego. Bezpośrednio po uroczystości odbył się koncert wojskowej Orkiestry Garnizonowej z Rzeszowa. Następnie uczestnicy udali się na przemyski Rynek, gdzie świętowano oba jubileusze. Po odśpiewaniu hymnu, podniesieniu flagi i przemówieniach okolicznościowych miał miejsce apel pamięci z salwą honorową. Następnie na Placu Dominikańskim posadzono „Dąb 100-lecia”, nastąpił również start poczty balonowej z listami ii kartami okolicznościowymi.
– Kardynał Stefan Wyszyński powiedział „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się”. Słowa te nabierają szczególnego znaczenia w roku, w którym obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez nasze państwo Niepodległości. Niepodległości, która nie byłaby możliwa bez zaangażowania kilku pokoleń Polaków, którzy żyjąc pod zaborami nie wyrzekli się swej polskości, lecz dbając o ciągłość tradycji, kultury i języka przekazywali je potomnym. Niepodległość jest więc dobrem wspólnym. Jest wspólnym zwycięstwem, wszystkich tych, dla których słowo Ojczyzna stanowiło i nadal stanowi wartość najwyższą, o którą ciągle powinniśmy się troszczyć. Niech wolna i niepodległa Polska jednoczy Nas, Polaków, tak jak zjednoczyła Nas 100 lat temu, kiedy wszyscy wspólnie stanęli w jej obronie i razem rozpoczęli odbudowę odradzającego się państwa – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas przemyskich uroczystości.
Wojewoda nawiązała również do historii Przemyśla – do waleczności i odwagi pokazanej m.in. w 1918 r., kiedy polscy żołnierze stoczyli zwycięski bój o miasto, stanowiące wielką bazę operacyjną. Bazę, która w latach 1918-1920 stała się centrum zaopatrzenia wojsk polskich walczących na froncie południowo-wschodnim. Przemyśl bardzo szybko stał się jednym z największych garnizonów w kraju, gdzie stacjonowały niemal wszystkie formacje i służby, z wyjątkiem marynarki wojskowej. Tradycje te są nadal kontynuowane. – To Wy, drodzy Żołnierze je kontynuujecie – bowiem wojsko polskie, z przerwą w latach II wojny światowej, stacjonuje tu do dziś. – Jako kontynuatorzy chlubnego dziedzictwa i tradycji jednostek górskich jesteście zobowiązani do kultywowania pamięci o ważnych dzielnych i walecznych poprzednikach. O dowódcach i żołnierzach, którzy broniąc granic naszego państwa walczyli o to, byśmy mogli żyć dziś w wolnym kraju. O naszych bohaterach, którzy z miłości to Ojczyzny, oddali za nią to co mieli najważniejsze – własne życie – podkreśliła wojewoda w słowach skierowanych do żołnierzy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich.
Obchodom towarzyszyły spektakl muzyczny „Dla Pani wszystko”, a także wystawy plenerowe IPN pn. „Ojcowie Niepodległości i wystawy „100-lecie odzyskania Niepodległości oraz 100-lecie Garnizonu Przemyśl”.
Fot. Urząd Miejski w Przemyślu.