Przed rozpoczęciem części oficjalnej wojewoda Ewa Leniart dokonała uroczystego otwarcia wystawy Eliasza Dyrowa „Ołtarz Wolności”. Obrazy młodego artysty można obejrzeć w holu głównym Urzędu.
Eliasz Dyrow jest absolwentem ZSP w Jarosławiu. Obecnie studiuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest repatriantem ze wschodu. Urodzony w Kijowie artysta od trzech lat mieszka w Radymnie. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. zdobycie Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Satyryczny i Animację Filmową pt. ,,Zagrożenie Środowiska Naturalnego Człowieka”, w kategorii „film i animacja filmowa”. Za swoje największe osiągnięcie uważa udział w pracach nad pomnikiem poświęconym ofiarom katastrofy w Czarnobylu. Memoriał odsłonięto w Kijowie, w dzielnicy, którą zamieszkują ludzie przesiedleni ze skażonych promieniowaniem terenów. W lutym 2017 roku jeden z jego prezentowanych na wystawie obrazów pt: „Złoty Wiek jarmark jarosławski” zdobył wyróżnienie na Międzynarodowej wystawie w Pekinie. Eliasz Dyrow jest wielu nagród i konkursów, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.
Uroczystość z okazji Dnia Flagi rozpoczęła się występem tancerzy grupy reprezentacyjnej Zespołu Pieśni i Tańca „Bandoska” – jednego z najstarszych zespołów ludowych w Polsce. Artyści zaprezentowali oberka z kujawiakiem do muzyki Henryka Wieniawskiego. Następnie zgromadzeni wysłuchali wykładu wybitnego historyka prof. Andrzeja Chwalby na temat sytuacji na ziemiach polskich w przeddzień odzyskania niepodległości. Kolejnym punktem spotkania, wprowadzającym zgromadzonych w patriotyczny nastrój, był występ solistów i grupy artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod dyrekcją Pani Anny Czenczek. Zaprezentowane utwory pochodziły z płyty „Zakazane piosenki”, która powstała we współpracy Centrum Sztuki Wokalnej z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie oraz ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Podczas uroczystości wręczono również akty nadania obywatelstwa polskiego.
W wydarzeniu wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści Halina Szydełko i Wojciech Buczak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Marcin Zaborniak, przedstawiciele służb mundurowych, rządowej administracji zespolonej i jednostek podporządkowanych wojewodzie, reprezentanci środowisk kombatanckich i osób represjonowanych oraz mieszkańcy województwa.