W mikroklimacie rodzinnych trosk – konferencja wychowawcza

Data publikacji: 19 listopada 2021O tym, jak ważne jest wsparcie i wspomaganie rozwoju dziecka chorego onkologicznie, doświadczającego hospitalizacji, zmagającego się z trudną dla niego rzeczywistością, a także wsparcie dla jego rodziny rozmawiali uczestniczy e-konferencji wychowawczej.

Konferencja wychowawcza

Kolejną już edycję wydarzenia pn. „Rodzina w centrum uwagi. W mikroklimacie rodzinnych trosk, wychowawczych szans”, zorganizowaną z inicjatywy pełnomocnika ds. rodzin Rafała Czupryka, otworzyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podziękowała organizatorom i prelegentom za zwrócenie uwagi na problemy, które dotykają rodzin stających w obliczu trudnej sytuacji choroby dziecka.

Zmaganie się z chorobą najmłodszych członków rodziny jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich, których ta sytuacja dotyka, ale przede wszystkim jest to wyzwanie dla dziecka, które – doświadczając własnego cierpienia – musi nauczyć się funkcjonować w tej nowej i wymagającej dla niego rzeczywistości. Kluczowe jest uzyskanie niezbędnego wsparcia, które da siłę do zmagania się z trudnym doświadczeniem  – powiedziała wojewoda.

Tym razem chcemy zwrócić uwagę na wartość i potrzebę towarzyszenia dziecku w jego trudnych chwilach życia. Chcemy powiedzieć o poczuciu własnej wartości dziecka, o pomocy jakiej potrzebuje, kiedy doświadcza pobytu w szpitalu. I wówczas my sami – rodzice, wychowawcy, pedagodzy także potrzebujemy wsparcia – „instrumentarium pedagogicznego”, które pomoże nam w sytuacji, w której wychowanie nas może przerasta. Dobro dziecka jest dobrem naszych Rodzin, dlatego warto wykorzystać wszystkie szanse, które pozwolą pomnożyć to dobro… – podkreślali organizatorzy dzisiejszego spotkania.

Podczas konferencji prelekcje wygłosili psycholog Monika Chochla („Jesteśmy zawsze przy Tobie, dla Ciebie. Jednomyślność rodziców, a poczucie własnej wartości dziecka”), psycholog, psychoonkolog Małgorzata Kwiatkowska („Mogę, chcę pomóc! Kompetencje pedagogiczne na rzecz wspomagania rozwoju dziecka chorego onkologicznie”), dyrektor Zespołu Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Jadwig Królowej w Rzeszowie Elżbieta Telesz, pedagog Anna Cmokowicz („Radzę sobie, choć wychowanie mnie przerasta. Instrumentarium pedagoga, wychowawcy”).

Adresatami wydarzenia byli rodzice, nauczyciele, katecheci, wychowawcy, pedagodzy i psychologowie, dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, pracownicy poradni, przedstawiciele wydziałów edukacji, samorządowcy odpowiedzialni za profilaktykę, członkowie stowarzyszeń i organizacji społecznych działających na rzecz młodzieży i wychowania, rodziny i szkoły. Przedsięwzięcie wpisuje się w cykl inicjatyw o randze ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×