Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

W gminach Adamówka i Tryńcza powstaną centra usług społecznych

Data publikacji: 21 września 2020Różne formy wsparcia skupione w jednej lokalizacji – to główny cel przyświecający powstaniu centrów usług społecznych. Dzisiaj w Rzeszowie minister Marlena Maląg podpisała umowy na utworzenie CUS-ów z gminami Tryńcza i Adamówka.

Wizyta minister Marleny Maląg

Centra usług społecznych to nowa jednostka organizacyjna gminy i nowa instytucja lokalnej polityki społecznej. To miejsca, w których skupione mają być usługi społeczne z różnych systemów: pomocy społecznej, polityki rodzinnej, promocji i ochrony zdrowia, kultury, edukacji publicznej, polityki prorodzinnej, wspierania osób niepełnosprawnych, ale i wykonawców usług, wśród których są zarówno jednostki samorządowe, jak i lokalni przedsiębiorcy, podmioty ekonomii społecznej, organizacje pozarządowe. W sumie na uruchomienie 30 CUS-ów przeznaczono 100 mln zł.

To rozwiązanie, które upraszcza dostęp do usług świadczonych przez gminę dla mieszkańców, pomaga w podnoszeniu jakości ich życia oraz zapewnia instytucjom odpowiedzialnym większe możliwości wsparcia społeczności lokalnej, gdyż to one najlepiej znają ich potrzeby – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dziś w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie podpisane zostały umowy pomiędzy Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej a gminami Tryńcza i Adamówka, dotyczące utworzenia na ich terenie centrów usług społecznych. W wydarzeniu wzięli również udział sekretarz stanu w MRPiPS, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt-Rodziewicz, poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz przedstawiciele podkarpackich samorządów.

Centrum Usług Społecznych „Społeczna Adamówka” to 2 499 959,10 zł z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa, Centrum Usług Społecznych w Gminie Tryńcza – 3 117 708,75 zł.

Zależy nam na tym, aby wraz z funkcjonowaniem centrów usług społecznych stale poszerzała się oferta świadczonych przez nie usług. Na uruchomienie 30 CUS-ów przeznaczyliśmy 100 mln zł. Środki pochodzą z budżetu państwa oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – podkreślała szefowa MRPiPS.

Fundusze zostały podzielone na 4 typy projektów, w zależności od wielkości gminy oraz rodzaju centrum usług społecznych. Co istotne, nie wymagano od samorządów wkładu własnego.

Jak wskazuje minister Maląg, nabór wniosków o dofinansowanie na tworzenie centrów usług społecznych został już zakończony. Gminy mogły ubiegać się o dofinansowanie od 2,5 do nawet 5 mln zł. Złożono 52 wnioski o dofinansowanie na kwotę ponad 149 mln zł.

– Cieszę się, że dwie gminy z województwa podkarpackiego – Adamówka i Tryńcza – skorzystały z tej szansy. Jestem przekonana, że dzięki Centrum Usług Społecznych zarówno w Adamówce, jak i w Tryńczy wrośnie jakość i zakres usług, jakie gminy oferują swoim mieszkańcom – zaznaczyła minister Marlena Maląg.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart pogratulowała gminom, które podpisały dzisiaj umowy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podkreśliła, że jendostki organizacyjne, jakimi są centra usług społecznych, mają tworzyć nową jakość pomocy społecznej – kompleksowo, w jednym miejscu, zgodnie z lokalnymi potrzebami, z nastawieniem na usługi, które są w danej społeczności lokalnej najbardziej potrzebne.

Na podstawie informacji MRPiPS.