Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

W Bachórzu powstanie oczyszczalnia ścieków

Data publikacji: 17 maja 2023W Bachórzu powstanie oczyszczalnia ścieków z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości ponad 13 mln zł. Plac budowy pod tę długo oczekiwaną w gminie Dynów inwestycję został właśnie  oficjalnie przekazany.

W Bachórzu powstanie oczyszczalnia ścieków dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu

Budowa obiektu rozwiąże problem z funkcjonowaniem dotychczasowej starej oczyszczalni i przyczyni się do podniesienia poziomu skanalizowania gminy, który obecnie wynosi tylko kilka procent. Gmina Dynów składa się z 9 sołectw (o łącznej liczbie 7 tys. mieszkańców), w których brak jest instalacji liniowych kanalizacji sanitarnej.

Wojewoda Ewa Leniart zaznaczyła, że środki z rządowego programu pozwolą na realizację inwestycji, która jest bardzo istotna z punktu widzenia społeczności lokalnej.

– O tym jak działa Program Inwestycji Strategicznych doskonale widać na przykładzie właśnie takich zadań.  Środki trafiają do samorządów,  blisko ludzi, poprawiając jakość życia – mówiła wojewoda.

Planowana inwestycja będzie zabezpieczeniem możliwości wywiezienia wszelkich nieczystości komunalnych z terenu gminy oraz przyczyni się do poprawy stanu sanitarnego gospodarstw domowych, jak i stanu przyrodniczego wszystkich obszarów gminy. Ograniczy ilość ścieków, które w niekontrolowany sposób odprowadzane są  do środowiska. Planowana oczyszczalnia będzie obsługiwała ok. 1750 budynków mieszkalnych z terenu całej gminy.

***

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK. Obejmuje ponad 30 obszarów gospodarki, w tym m.in.: inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne tj. żłobki, przedszkola czy ścieżki rowerowe.