Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

VI Konferencja „Innowacje–Pomiary–Akredytacje”

Data publikacji: 20 października 2023W Podkarpackim Centrum Innowacji odbyła się VI Konferencja „Innowacje-Pomiary-Akredytacje”, realizowana jak co roku przez Podkarpacką Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących (PSLBiW). W wydarzeniu wzięła udział wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Konferencja odbyła się pod przewodnim tematem: „Laboratoria badawcze i wzorcujące w procesach tworzenia i wdrażania innowacji”. Jest to najważniejsze dla podkarpackiej Sieci Laboratoriów wydarzenie branżowe, które co roku przyciąga do Podkarpackiego Centrum Innowacji ponad 100 uczestników. Konferencja ta skierowana jest do przedstawicieli laboratoriów badawczych i wzorcujących, akredytowanych i nieakredytowanych oraz przedstawicieli firm zlecających badania swoich wyrobów czy też wzorcowanie swojej aparatury pomiarowej.

W tym roku wydarzenie to zostało podzielone na trzy tematyczne moduły: „Innowacje”, „Pomiary” i „Akredytacje”, nawiązując tym samym do samej nazwy konferencji. Jakość = wiarygodność, a wiarygodne dane to źródło innowacji. Tegoroczna edycja konferencji  zwróciła szczególną uwagę na fakt, że w procesie tworzenia nowych, innowacyjnych wyrobów, laboratoria odgrywają bardzo znaczącą rolę. Ponadto, jak co roku, to i dziś nie zabrakło tematów związanych z akredytacją laboratoriów, czyli z podnoszeniem jakości wykonywanych usług. Do Rzeszowa sprowadzeni zostali eksperci i praktykanci w tej dziedzinie, którzy podzielili się swoim doświadczeniem.

Takim wydarzeniem, jakim jest ta konferencja, wspierany jest rozwój personelu laboratoriów współpracujących w Sieci. Obecnie jest zrzeszonych 103 laboratoria, z czego aż 80% to są laboratoria podkarpackich uczelni wyższych. Dwa kolejne laboratoria z Politechniki Rzeszowskiej przygotowują się do procesu akredytacji, czyli uznania przez niezależną jednostkę zewnętrzną kompetencji danego laboratorium.