Pawłokoma k. Przemyśla jest jednym z symboli skomplikowanej i często tragicznej historii obu narodów. Do Pawłokomy przybyli szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, oraz delegacje z Ukrainy i Polski, jak również duchowieństwo greckokatolickie.
Wojewoda Ewa Leniart zaapelowała o dialog, który powinien być wspólnym dążeniem Polaków i Ukraińców.
– Doświadczenie ostatnich lat uczy, że nie da się budować wspólnej przyszłości bez podjęcia trudnych tematów z przeszłości. Ale trzeba te tematy podejmować we wzajemnej wrażliwości, w imię pamięci o ofiarach polskich i ukraińskich. W imię pamięci o przyszłości narodów polskiego i ukraińskiego, o ten dialog w prawdzie apeluję – powiedziała wojewoda, dodając, że wszyscy zebrali się tutaj, aby w zadumie pochylić głowę i oddać hołd polskim i ukraińskim ofiarom konfliktu, który między tymi narodami miał miejsce w latach 1939-1947.
Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, w swoim wystąpieniu przypomniał słowa wypowiedziane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2006 r. w Pawłokomie:
– Odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. W swoim wystąpieniu minister nawiązał także do swojej rozmowy na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie z matką żołnierza Polaka obywatela Ukrainy, który zginął podczas walk w Ługańsku, która mu powiedziała wówczas, że – to jest symbol przyjaźni polsko-ukraińskiej – podkreślił minister.
O dialog apelował także arcybiskup obecny na uroczystościach, metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego Eugeniusz Popowicz.
Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart tego dnia złożyła także kwiaty pod krzyżem upamiętniającym zamordowanych Polaków z Pawłokomy.
4 marca br. wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz wzięła udział w uroczystych obchodach 203. rocznicy urodzin ks. Michała Werbickiego – twórcy melodii hymnu państwowego Ukrainy, które odbyły się w Młynach k. Radymna, gdzie znajduje się grób Twórcy.
W okolicznościowym wystąpieniu wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz pokreśliła wagę symboli narodowych oraz konieczność współpracy polsko-ukraińskiej, opartej na prawdzie historycznej oraz wzajemnym zrozumieniu.