Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Uroczystości rocznicowe w Tryńczy

Data publikacji: 8 kwietnia 2019W Tryńczy – z udziałem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart - odbyły się obchody 79. rocznicy zbrodni katyńskiej i 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Uroczytsości w Tryńczy

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w miejscowym kościele parafialnym, następnie uczestnicy przemaszerowali do Parku im. Lecha Kaczyńskiego, gdzie podniesiono flagę na maszt,  złożono kwiaty i ułożono krzyż z 96 białych i czerwonych zniczy.

Kwiecień to czas, kiedy wspominamy wiele istotnych dla naszego kraju wydarzeń, wśród których szczególne znaczenie miały zbrodnie dokonane na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego podjętej w marcu 1940 r. W jej wyniku wymordowano blisko 22 tys. polskich obywateli, ludzi różnych wyznań i zawodów, w tym oficerów, policjantów, funkcjonariuszy państwa polskiego oraz cywili. Zginęli od strzału w tył głowy, z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata, bez procesów i wyroków. A ich ciała złożone w masowych grobach miały nigdy nie zostać znalezione, a o zbrodni świat miał się nie dowiedzieć. Stało się inaczej. Zbrodni nie udało się ukryć, jednak przez długie lata prawdę o nich starano się wyciszyć, wymazać z pamięci w imię wyższych celów politycznych. Ona jednak przetrwała, dzięki staraniom ludzi, którzy w wyniku bestialskich mordów stracili bliskich i przyjaciół. My Obywatele Wolnej Polski, każdego roku początkiem kwietnia obchodzimy kolejne rocznice tych straszliwych zbrodni, które nie zostały w należyty sposób rozliczone. Dlatego tak ważna jest na nich nasza obecność, będąca próbą spłaty długu, tym którzy o tę bolesną prawdę walczyli i walczą nadal. Wiedział o tym Prezydent RP Lech Kaczyński, wiedzieli pozostali członkowie delegacji, która 10 kwietnia 2010 r. udała się do Katynia na coroczne uroczystości. Chcieli tam być, by osobiście oddać hołd tym, którzy zginęli dlatego, że byli Polakami i chcieli żyć w niepodległym kraju. Jednak nie dane im było tam dolecieć, wszyscy zginęli w katastrofie lotniczej, którą także w sposób szczególnym upamiętniamy – podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział posłowie na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz i Bogdan Rzońca, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, duchowieństwa oraz społeczności lokalnej.