Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Uroczystości rocznicowe w Młynach

Data publikacji: 6 marca 2017W miejscowości Młyny 4 marca br. uczczono pamięć księdza Mychajła Werbyckiego – kompozytora muzyki do hymnu narodowego Ukrainy - w 202. rocznicę jego urodzin. W obchodach wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Uroczystości rocznicowe w Młynach

Uroczystości jubileuszowe odbyły się  przy mogile księdza. W nabożeństwie uczestniczyła delegacja ukraińska – przedstawiciele władz państwowych i lokalnych obwodu lwowskiego; mniejszość ukraińska, polskie władze wojewódzkie i samorządowe.

Hymn każdego państwa jest jednym z najważniejszych symboli narodowych, prezentującym bezcenne wartości, świadczącym o ciągłości państwa. To właśnie z hymnem narodowym identyfikuje się każdy, kto w sercu nosi miłość do Ojczyzny. To hymn towarzyszy najważniejszym uroczystościom patriotycznym, łącząc społeczności, integrując przedstawicieli rożnych środowisk, bo hymn dla każdego z nas ma szczególne znaczenie, powinien zawsze łączyć, nigdy dzielić. W chwilach trudnych dla narodu, w chwilach dziejowych, hymn staje się świętością, którą należy chronić, otaczać opieką, której należny jest najwyższy szacunek, dla której warto oddać nawet życie. Jestem zaszczycona, że mogę wziąć udział w uroczystości 202. rocznicy urodzin ks. Mychajła Werbickiego, kompozytora muzyki do Hymnu Narodowego Ukrainy – powiedziała wojewoda Ewa Leniart podczas obchodów rocznicowych w Młynach.

Mychajło Werbycki urodził się w 1815 roku w Jaworniku Ruskim. Przez kilkanaście lat sprawował posługę duszpasterską w parafii Młyny koło Radymna. Tam też zmarł w 1870 roku. Muzykę do wiersza „Szcze ne wmerła Ukraina” (autorem tekstu jest etnograf i poeta Pawło Czubynski) Werbycki skomponował w 1863 roku.

 

 

Fot. Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa.