Uroczystościom żałobnym przewodniczył bp Leon Maksymilian Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej. Wśród wielu hierarchów obecni byli także bp Jan Wątroba, abp Mieczysław Mokrzycki, abp Adam Szal, bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio. W wydarzeniu uczestniczyli również wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek oraz konsul generalny RP Damian Ciarciński.
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie za wybitne zasługi w niesieniu pomocy Polakom na Wschodzie, za działalność charytatywną i społeczną, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej, na ręce siostry świętej pamięci ks. bp. Jana Niemca przekazała wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka. Następnie biskup rzeszowski Jan Wątroba odczytał list od Papieża Franciszka:
„Dziękuję Bogu za życie i apostolską służbę tego wiernego świadka Ewangelii. Z wdzięcznością wspominam jego zaangażowanie pasterskie na Ukrainie, jak również jego działalność akademicką jako wykładowcy historii, rektora seminarium duchownego w Gródku Podolskim. Pozostawił po sobie godne świadectwo pobożności, gorliwości kapłańskiej, wierności ewangelii i odpowiedzialności za Kościół.”
Bp Jan Niemiec urodził się 14 marca 1958 r. w Rzeszowie; pochodził z Kozłówka k. Strzyżowa. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1980 r. współtworzył na uczelni Niezależne Zrzeszenie Studentów. W czasie studiów uczestniczył w spotkaniach Duszpasterstwa Akademickiego „Wieczernik”. Po studiach wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. 24 czerwca 1987 r. w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, gdzie wspierał strajkujących o przywrócenie działalności NSZZ „Solidarność” pracowników Huty Stalowa Wola. W tym okresie był inwigilowany i represjonowany. W 1989 r. rozpoczął studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (doktorat obronił w 1998 r. w Instytucie Historii PAN). W 1992 r. wyjechał na Ukrainę, gdzie został wykładowcą w Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim, a w 2001 r. – rektorem tej placówki. 21 października 2006 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej – 8 grudnia r. 2006 r. w Kamieńcu Podolskim przyjął święcenia biskupie. W 2011 r. przekazał rodzinny dom w Kozłówku Fundacji na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Troska”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; w 2015 r. – nagrodą „Świadek Historii”; w 2018 r. – Krzyżem Wolności i Solidarności; w 2019 r. – medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Zmarł 27 października 2020 r. w szpitalu w Łańcucie.
Na podstawie danych Diecezji Rzeszowskiej.