Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Uroczystości patriotyczne w Rzeszowie

Data publikacji: 27 września 2016W Rzeszowie odbyły się uroczystości związane z 77. rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego oraz powstania Szarych Szeregów. W obchodach upamiętniających wydarzenia wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Uroczystości patriotyczne w Rzeszowie

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Pamięci Żołnierzy AK Podokręgu Rzeszów, gdzie odbył się apel rocznicowy z udziałem kombatantów, władz województwa i służb mundurowych. Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że dzisiejsza uroczystość to szczególna okazja, by oddać hołd bohaterom, którzy poświęcili swe zdrowie i życie walcząc o wolność. „Polskie Państwo Podziemne konstruowało nie tylko siły zbrojne, ale także podziemne struktury pozwalające Polakom przeciwstawiać się wynaradawianiu i zachować godność. W „podziemiu” funkcjonowały sądy, pracowały tajne komplety, działały teatry, wydawane były gazety i książki. Polskie Państwo Podziemne było jedyną taką strukturą w Europie. Podporządkowane Rządowi RP na uchodźctwie, dawało Polakom nadzieję i siłę przetrwania” – powiedziała wojewoda.