Prof. dr hab. Marta Wierzbieniec – dyrygent – chórmistrz i długoletni dyrektor Filharmonii Podkarpackiej została uhonorowana odznaczeniem państwowym nadanym postanowieniem Prezydenta RP za zasługi dla Niepodległej.
Ustanowiony w 2018 r. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom, polskim którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.
Wojewoda Ewa Leniart i marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl złożyli odznaczonej serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za dotychczasową działalności i zaangażowanie. Podziękowała również muzykom, artystom oraz pracownikom Filharmonii. – Każdego roku oferujecie Państwo zróżnicowany i godny uwagi repertuar, występy najlepszych polskich i zagranicznych artystów oraz coraz wyższy poziom orkiestry – złożonej z ambitnych muzyków, absolwentów akademii muzycznych z różnych zakątków Polski i świata. Ich profesjonalne przygotowanie podkreśla wyremontowana i udoskonalona sala koncertowa o doskonałej akustyce, którą wypełnia wierna publiczność, jedna z najliczniejszych widowni filharmonicznych w Polsce – powiedziała wojewoda podczas piątkowej uroczystości.
***
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2021. Medal jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez:
1) pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej,
2) walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych,
3) aktywną działalność zawodową i społeczną,
4) twórczość naukową, literacką i artystyczną
– przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.
Fot. Filharmonia Podkarpacka.