Złożona przysięga jest ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które trwało szesnaście dni i zostało zakończone żołnierskim egzaminem – tzw. pętlą taktyczną, czyli praktycznym testem nabytych umiejętności.
Przysięga wojskowa została zorganizowana wspólnie z wojewodą podkarpackim Teresą Kubas-Hul. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła orkiestra wojskowa z Rzeszowa. Po przysiędze odbyły się defilada wojskowa i pokaz sprzętu, a w punktach informacyjnych można było uzyskać więcej informacji na temat wszystkich służb mundurowych.
– To akt wielkiej odwagi, poświęcenia oraz miłości do Polski. Wasza gotowość do służby zasługuje na najwyższe uznanie. Dziękuję za podjęcie decyzji o wstąpieniu do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Życzę Wam nieustającej odwagi, bezpieczeństwa na służbie oraz dumy i satysfakcji z pełnionej misji. Niech ten dzień na długo pozostanie w Waszej pamięci, a postawa żołnierza towarzyszy Wam w codziennym życiu – mówiła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podczas dzisiejszej uroczystości.
Po przysiędze żołnierze zostaną skierowani do etatowych batalionów rozmieszczonych w: Rzeszowie, Dębicy, Nisku (docelowo Tarnobrzeg) i Sanoku.
***
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych powołany do działania z dniem 1 stycznia 2017 roku. Głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych i likwidacja tych skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratownicze, ochrona zdrowia i życia ludzkiego oraz realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, a także szerzenie w społeczeństwie idei wychowania patriotycznego.
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej powstała w pierwszym etapie formowania WOT. 1 marca 2017 roku, na mocy decyzji ministra obrony narodowej, otrzymała imię płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.
Fot. Jerzy Żygadło/PUW Rzeszów.