Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Upamiętnienie Orląt

Data publikacji: 10 listopada 2020​W Przemyślu upamiętniono najmłodszych uczestników walk w obronie wolnej i niepodległej Polski. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości zaprezentowano mural poświęcony Orlętom Przemyskim.

Mural powstał na budynku koszarowym 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich przy ul. 29 Listopada w Przemyślu. Autorem tego szczególnego projektu jest Arkadiusz Andrejkow. Inicjatywa została zrealizowana przy wsparciu PGE Obrót S.A, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy, Starosty Dębickiego oraz 34. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Rzeszowie.

W 102. rocznicę wydarzeń związanych z walkami o polski Przemyśl dokonujemy swoistego aktu odsłonięcia muralu, który prezentuje bohaterów tamtych dni – Przemyskie Orlęta – uczniów, gimnazjalistów, studentów, którzy podjęli walkę o to, aby na tym skrawku ziemi polskość została zachowana. Niezwykły wysiłek młodych ludzi, przypłacony ceną życia, w wielu przypadkach zdeterminował tak naprawdę ich przyszłość. Trzeba oddać im należne miejsce w historii, miejsce w pamięci ludzkiej, miejsce w pamięci mieszkańcu Przemyśla. Stąd nasza wspólna inicjatywa, zrealizowana z Podkarpackim Kuratorem Oświaty przy wsparciu Wojska Polskiego – powiedziała wojewoda Ewa Leniart podczas dzisiejszej uroczystości. –W tym trudnym roku, w tak niecodzienny sposób, zaznaczamy swoją pamięć o tym, co przeszło 100 lat temu działo na tych ziemiach, na ziemiach polskich, gdy państwo polskie się na powrót po okresie niewoli kształtowało – dodała wojewoda.

O edukacyjnym wymiarze projektu mówiła podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch. – – Cieszę się, że wysiłkiem wielu partnerów przedsięwzięcie ma tak piękny finał dzisiejszego dnia. Mural jest znakiem naszej pamięci i wyrazem hołdu dla wszystkich bohaterskich uczniów i obrońców Przemyśla. Cześć ich pamięci – podkreśliła.

Głos zabrał również dowódca 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich ppłk Marcin Zalewski.

Spotykamy się w przeddzień tak ważnego dla nas wszystkich Święta Odzyskania Niepodległości. Nasza historia, w wielu przypadkach okupiona najwyższą ofiara życia wzywa nas dziś, byśmy zrozumieli, jaką wartość stanowi narodowa niepodległość. Cieszę się, że podjęta rok temu inicjatywa ma swój wyraz w tym symbolicznym muralu, który będzie historyczną pamiątka o ponadczasowym znaczeniu – mówił płk Marcin Zalewski.

***

11 listopada 1918 r. rozpoczął się ostateczny bój o Przemyśl,  w którym istotną rolę odegrali żołnierze „kompanii studenckiej”. W jej skład wchodzili uczniowie przemyskich szkół. Obok starszych harcerzy i gimnazjalistów do boju odważnie stanęło wielu chłopców mających zaledwie dziesięć lat. Zarówno im, jak i pozostałym żołnierzom pomoc niosły ich koleżanki – sanitariuszki, które brały bezpośredni udział w walkach. Wielu z nich podczas walk odniosło rany, inni oddali w ofierze odradzającej się Ojczyźnie to, co mieli najcenniejsze, swojej młode życie.