W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpackie Ewa Leniart, która – w imieniu Prezydenta RP – wręczyła odznaczenia państwowe. Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę otrzymały osoby, które wyróżniły się działalnością na rzecz uczelni i rozwoju szkolnictwa wyższego. Uroczystość była również okazją do wręczenia Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalu Universitati Resoviensi Merito oraz Laurów Rektora.
– 20. rok jubileuszowy Uniwersytetu Rzeszowskiego właśnie się rozpoczyna – jest to wydarzenie niezwykle istotne nie tylko dla całej wspólnoty akademickiej, ale też dla naszego regionu, ponieważ działalność naukowa uczelni ma duże znaczenie dla rozwoju województwa i wzmacniania jego potencjału – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.
– U progu nowego roku akademickiego składam Państwu najserdeczniejsze życzenia – sukcesów w badaniach naukowych i pracy dydaktycznej. Jestem przekonana, że Państwa zaangażowanie przełoży się na wzrost aktywności i pracowitości Waszych studentów, a ich osiągnięcia będą dla Was nieustannym powodem do dumy i radości. Wam, drodzy Studenci i Doktoranci, życzę ciągłego zapału do pracy i zdobywania nowych umiejętności – dodała wojewoda, przekazując życzenia całej wspólnocie akademickiej.
Ważnym punktem ianuguracji była immatrykulacja studentów I roku. Po wystąpieniu władz uczelni i zaproszonych gości, uczestnicy wysłuchali wykładu inauguracyjnego, który wygłosiła prof. dr hab. Idalia Kasprzyk z Instytutu Biologii i Biotechnologii. Całość uświetnił występ Chóru Instytutu Muzyki UR.
***
Uniwersytet Rzeszowski rozpoczął swoją działalność 1września 2001 r. na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 czerwca 2001 r. Uczelnia jest jednym z młodszych polskich uniwersytetów, ale kontynuuje długoletnie tradycje akademickie. Została utworzona z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, której początek działalności datuje się na rok 1963, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Filia w Rzeszowie powołana w 1969 roku) oraz Wydziału Ekonomii w Rzeszowie Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (istniejącego od 1973 roku).