Komisarz Elisa Ferreira złożyła wizytę na przejściu granicznym w Korczowej oraz w punkcie recepcyjnym w Hali Kijowskiej. W wydarzeniu udział wzięli minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Younous Omarjee, przewodniczący Komisji REGI oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Tematy spotkania to kryzys uchodźczy i humanitarny wywołany agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz pomoc udzielana przez Polskę obywatelom Ukrainy. Mówiono także o stworzeniu instrumentu finansowania wsparcia uchodźców.
Minister Puda przedstawił sytuację związaną z przemieszczaniem się uchodźców do Polski oraz zakres działań pomocowych skierowanych przez rząd do obywateli Ukrainy.
– Doceniam inicjatywę i szybkość Komisji Europejskiej, z jaką zaproponowała zmianę europejskiego prawodawstwa dotyczącego polityki spójności w pakiecie środków CARE w odpowiedzi na wyzwania związane z falą uchodźczą. Chociaż Polska przeznaczyła już większość środków z funduszy europejskich na konkretnych wnioskodawców, to dokonujemy przeglądu programów z obecnej oraz przyszłej perspektywy finansowej, które pozwolą na wsparcie potrzebujących – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Szef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zaznaczył, że w obliczu znaczących wyzwań migracyjnych związanych z kryzysem na Ukrainie oraz integracją uchodźców kluczowe jest szybkie uruchomienie środków wsparcia państw członkowskich, przyjmujących uchodźców z Ukrainy.
– Osoby uciekające przed wojną będą mogły skorzystać ze wsparcia. Naszym celem jest umożliwienie tym osobom zaaklimatyzowania się w Polsce, znalezienia swojego miejsca w społeczności lokalnej i podjęcie pracy. Chcemy, by dzieci uciekające przed wojną odnalazły się w polskim systemie edukacji – powiedział podczas spotkania minister Grzegorz Puda. – Apelujemy o wprowadzenie łatwego w obsłudze i dostosowanego do obecnej sytuacji instrumentu, który pozwoli na sfinansowanie działań związanych z przeciwdziałaniem skutkom obecnego kryzysu humanitarnego oraz skuteczną pomoc dla uchodźców z Ukrainy.
Delegacji towarzyszyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która odniosła się do działań podjętych w związku z ruchem migracyjnym.
– W momencie wybuchu wojny na Ukrainie przed Polską, przed Podkarpaciem, przed Lubelszczyzną stanęło ogromne wyzwanie. Na polskie przejścia przybyło 2,5 mln uchodźców. Tutaj na Podkarpaciu przyjęliśmy 1 mln 300 tys. osób. Region, który liczy ponad 2 mln mieszkańców zdołał zaopiekować się, godnie przyjąć, dokonać recepcji 1,3 mln uciekających przed wojną. Było to możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszelkich służb państwowych, poczynając od straży granicznej, policji, straży pożarnej, ale także dzięki ogromnemu wysiłkowi organizacji pozarządowych, władz samorządowych i obywateli. Ten proces nieustannie trwa – mówiła wojewoda podczas briefingu prasowego w Korczowej.
Na podstawie informacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.