Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Umowy w ramach programu „Mały Strażak” podpisane

Data publikacji: 2 czerwca 2022Ponad 5,3 mln zł wyniosła kwota dofinansowania dla ochotniczych straży pożarnych z Podkarpacia. Dziś prezesi OSP z powiatu rzeszowskiego podpisali umowy na dofinansowanie i zakup sprzętu. W wydarzeniu uczestniczyła wojewoda Ewa Leniart.

Podpisanie umów w ramach programu Mały Strażak

Wsparcie otrzymało 554 jednostki OSP, w tym 59 jednostek z powiatu rzeszowskiego. Środki z budżetu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostały przeznaczone na zakup sprzętu niezbędnego do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych. Dofinansowanie otrzymały jednostki, które w czasie trwającego konfliktu udzieliły wsparcia strażakom z Ukrainy.

Wiceprezes Funduszu Bogusław Kida podsumował dotychczasową pomoc, jaka trafia do ochotniczych straży pożarnych za pośrednictwem WFOŚiGW.

 

– Realizujemy wsparcie poprzez podnoszenie potencjału technicznego OSP. W sumie przekazaliśmy już dofinansowanie do zakupu 123 samochodów. W dostatnich latach, w ramach „Małego Strażaka”, wypłaciliśmy już ponad 9 mln zł – wyliczał.

Wojewoda rozpoczęła od podziękowań za zaangażowanie w trakcie kryzysu migracyjnego na polskich granicach.

– Po raz pierwszy mierzyliśmy się z takim kryzysem. Bardzo za tę pomoc dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy dziś podpisują umowy na dofinansowanie – mówiła Ewa Leniart.

 

Wojewoda podziękowała także prezesowi WFOŚiGW za zwiększenie puli środków w tej edycji programu.

– Fundusz w tegorocznej edycji zwiększył środki na wypłatę dofinansowanie. Dziękuję za dostrzeżenie tej potrzeby i docenienie tych jednostek, które zaangażowały się we wsparcie koleżanek i kolegów z Ukrainy – mówiła.

Wojewoda przypomniała o potrzebie stałego doposażenia służb.

– To ważne środki, także z perspektywy bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Wciąż jesteśmy w trakcie sezonu, który tradycyjnie sprawia nam wiele kłopotów. Na szczęście do tej pory nie mieliśmy kryzysów spowodowanych zjawiskami atmosferycznymi i mam nadzieję, że tak pozostanie – dodała.

Komendant wojewódzki PSP w Rzeszowie nadbryg. Andrzej Babiec podsumował działania logistycznie podejmowane przez podkarpackich strażaków w kontekście trwającej wojny na Ukrainie.

– 335 pojazdów pożarniczych, ponad 2000 palet ze sprzętem i pomocą. JRG3 jest hubem, który gromadzi i z którego jest przekazywana dalsza pomoc na Ukrainę. Ogromne wsparcie przekazują polscy strażacy, ale otrzymujemy tez sprzęt od kolegów z całego świata – mówił komendant.

Generał Babiec nawiązał też do działań podejmowanych przez PSP i OSP w obszarze przygranicznym.

– Ponad 5500 pojazdów i ponad 16000 strażaków zaangażowało się w pracę na granicy – podsumował nadbryg. Andrzej Babiec.

UR – Wyniki naboru wniosków złożonych w ramach „Ogólnopolskiego Programu finansowania służb ratowniczych, Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” (wfosigw.rzeszow.pl)

***

Celem programu priorytetowego „Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych. Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych jest podniesienie gotowości bojowej lokalnych służb ratowniczych poprzez doposażenie jednostek OSP w sprzęt niezbędny do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu osób, mieniu albo środowisku naturalnemu.