Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Umowa na realizację polsko-słowackiego szlaku turystycznego podpisana

Data publikacji: 27 lutego 201927 lutego br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lesku miało miejsce podpisanie umowy na realizację „Porta Rusica”. W ceremonii uczestniczyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak oraz wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

Podpisanie umowy

W spotkaniu uczestniczyli także m.in.: poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca, marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, poseł Bogdan Rzońca, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, starosta leski Andrzej Olesiuk, nadleśniczy z Nadleśnictwa Cisna Władysław Chmurski, a także reprezentujący stronę słowacką dyrektor Leśnictwa Ulič Peter Šiška oraz starosta Gminy Ulič Ján Holinka.

 Jak zaznaczył w swojej wypowiedzi podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak: „Inwestycje w turystykę dają nowe możliwości rozwojowe. Taką szansę zyskują szczególnie regiony, które mają unikalne walory przyrodnicze i kulturowe. Taki potencjał mają Bieszczady. Nowy szlak turystyczny zachęci mieszkańców polsko-słowackiego pogranicza i osób je odwiedzających do aktywnego wypoczynku. Zwiększy się liczba turystów, co przełoży się na wzrost popytu na usługi. Przedsięwzięcie będzie także kolejnym impulsem do zacieśniania transgranicznej współpracy”.

Określenie „Porta Rusica” tj. „Brama ruska” nawiązuje do historycznego określenia jednego z najstarszych szlaków handlowych, łączących Michalovce z Baligrodem, przez Ruske, Przełęcz nad Roztokami do Roztok.

Partnerami projektu są: Powiat Leski, Leśnictwo Ulič ze Słowacji oraz Nadleśnictwo Cisna.

Celem projektu, na którego realizację została podpisana umowa, jest zwiększenie poziomu wykorzystania przyrodniczego i kulturowego potencjału pogranicza polsko-słowackiego.

W przygotowanym projekcie przewidziano 4 zadania:

  • wytyczenie oraz oznakowanie „Porta Rusica”,
  • budowa infrastruktury towarzyszącej, adaptację istniejących szlaków i ścieżek rowerowych na zrównoważoną trasę „singletrack”,
  • organizację cyklu konferencji, szkoleń dla społeczności lokalnych przewodników oraz
  • podjęcie działań promujących zrównoważoną turystykę rowerową.

W efekcie m powstać 50 km nowych, zmodernizowanych lub udoskonalonych transgranicznych szlaków rekreacyjnych, w tym 14 km zrównoważonej trasy rowerowej typu „singletrack” oraz zbudowane zostaną nowe elementy infrastruktury turystycznej.

Na podstawie materiału prasowego Biura Prasowego UMWP, fot. UMWP.