Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Umowa na budowę mostu na rzece San podpisana

Data publikacji: 20 lutego 2023Umowa na budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 865 wraz z budową mostu na rzece San została podpisana. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 80 proc.

Podpisanie umowy na budowę mostu na Sanie
W uroczystości podpisania umowy w siedzibie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie udział wzięli: sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i poseł na Sejm RP Anna Schmidt, poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezes Mostów Łódź Artur Raczak oraz dyrektor PZDW Piotr Miąso.
 
Budowa nowego mostu w Jarosławiu ma kosztować ponad 155 mln złotych. Inwestycja w 80 procentach jest dofinansowana z budżetu państwa, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Sam projekt mostu kosztował ponad 1,1 mln złotych i został sfinansowany w 80 procentach z programu Mosty dla Regionów czyli Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury.
 
– W 2018 roku rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował o realizacji programu Mosty dla Regionów, którego całość to kwota 2 mld 300 mln złotych. Było to ogromne  wsparcie dla samorządów na przygotowanie dokumentacji dla przepraw mostowych. Wszystkie 4 mosty na Sanie, które powstaną – czyli w Jarosławiu, Sanoku, Stalowej Woli i powiecie brzozowskim otrzymały środki na przygotowanie dokumentacji z rządowego programu – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
 
– Ten most był i jest niezbędny i dla codziennego ruchu dla mieszkańców Jarosławia i jako szansa rozwoju dla miasta i regionu – podkreślała sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt.
 
W konferencji uczestniczyła także poseł na Sejm RP Teresa Pamuła.
 
– Ten nowy most i nowa droga łączą region znacznie mocniej z powiatem lubaczowskim i częścią jarosławskiego oraz województwem lubelskim. To jest wielka szansa na poprawę jakości życia, a także szansa w kontekście przyszłego udziału Podkarpacia w odbudowie Ukrainy – mówiła poseł Teresa Pamuła.
 
Znaczenie inwestycji podkreślała także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Inwestycja jest gwarancją zrównoważonego rozwoju i ma kluczowe znaczenie dla rozwoju także gospodarczego wschodniej części naszego województwa. Skorzystają na tym zarówno powiaty wschodnie, jak też przede wszystkim mieszkańcy tych powiatów, którzy uzyskają łatwość komunikacyjną, ale też zapewnienie bezpiecznego korzystania z nowo wybudowanych rozwiązań drogowych – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Na te inwestycje mieszkańcy czekali od XX wieku i wreszcie stają się one faktem. Ja traktuję te inwestycje ze sporym zadowoleniem, bo jestem gorącym zwolennikiem budowy nowych mostów, obwodnic, bo są one zarówno elementem, który łączy komunikacyjnie, jak i daje nowe szanse. Oczywiście ta inwestycja to wyzwanie, ale one są potrzebne dla rozwoju. Wreszcie powiat lubaczowski, tak przez lata zaniedbywany zyskuje swoją szansę na rozwój – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

W ramach zadania powstanie także nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 865 Jarosław – Bełżec wraz z budową i przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej w miejscowościach Sobiecin i Koniaczów. Z budżetu województwa sfinansowana została już  dokumentacja na ten projekt. Teraz dzięki podpisanej z wykonawcą, czyli firmą Mosty Łódź, umowie prace ruszą pełną parą. Wartość zadania to 33,7 mln złotych. Inwestorem jest Samorząd Województwa Podkarpackiego, który będzie starał się o dofinansowanie zadania w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027. W sumie nowy most i nowy fragment drogi 865 będą mierzyć nieco ponad 4 km.
 
Inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2023 -2025, a całkowita wartość prac projektowych i robót budowlanych to ponad 190 mln zł.
 
Na podstawie informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.