Pamięć żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego uczczono apelem, salwą honorową, złożeniem kwiatów oraz odegraniem pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
– Wobec żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego stosowano różnorodne represje: aresztowania, wielogodzinne tortury nazywane przesłuchaniami, procesy, w których chodziło tylko o propagandę, a prawda nie była w zainteresowaniu wysokiego sądu, wreszcie wyroki: „krawat”, „czapa” lub więzienie w warunkach, które urągały człowieczeństwu. Komuniści osiągnęli cel. Zmienili infrastrukturę społeczną i zaczęli tworzyć nowe społeczeństwo „socjalistyczne”. Ale powoli, od schyłku lat 60. zaczął się odradzać duch Polaka: ofiarnego, sprawiedliwego i wolnego. Niestety odrodzenie poprzedziła niezliczona skala ofiar. O czym zatem świadczy nasza tu obecność? To skromna, ale jakże potrzebna forma oddania honorów tym, którzy oddali za nas życie – ludziom, którzy walczyli o wolną Polskę – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.
W dzisiejszych obchodach wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, służb mundurowych, kombatanci oraz mieszkańcy województwa. Listy do uczestników skierowali: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Po uroczystościach – w holu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyło się otwarcie wystawy „Zapomniane »Ogniwo«. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945 – 1956”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.
***
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca. Święto ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy stanowili antykomunistyczny ruch niepodległościowy, walczący o suwerenność Polski i uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Data obchodów nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 roku – zamordowano wtedy członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.