Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: 1 marca 2017Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie. Następnie uczestnicy zgromadzili się pod pomnikiem płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Pamięć żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego uczczono apelem i salwą honorową. Wojewoda Ewa Leniart odczytała skierowany do organizatorów i uczestników dzisiejszych obchodów list okolicznościowy od premier Beaty Szydło,  natomiast poseł na Sejm RP Wojciech Buczak przytoczył słowa marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego.

Wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch uczestniczył w centralnych uroczystościach związanych z obchodami tego szczególnego dnia. Na Palcu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zabrzmiał apel pamięci, odbyła się ceremonia przekazania dziedzictwa tradycji, nadania imion patronów i nazw wyróżniających Brygadom Obrony Terytorialnej, następnie uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca. Święto ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy stanowili antykomunistyczny ruch niepodległościowy, walczący o suwerenność Polski i uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Data obchodów nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 roku – zamordowano wtedy członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.

 

 ***

 Bieg dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych

Bieg Tropem Wilczym odbył się 26 lutego br. w Rzeszowie. Pamięć niezłomnych żołnierzy uczcili przedstawiciele służb mundurowych, żołnierze, nauczyciele i urzędnicy –  w tym reprezentacja Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Uczestnicy  wystartowali spod Krzyża Pamięci „Ofiarom Komunizmu” z Placu Śreniawitów, gdzie tuż przed biegiem złożono wiązankę kwiatów. Dokładna długość trasy wynosiła 1963 metry. Cyfra ta upamiętnia śmierć ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego – Józefa Franczaka. Głównym organizatorem przedsięwzięcia była 21 Brygada Strzelców Podhalańskich.

Bieg Tropem Wilczym odbył się w  240 miastach w całej Polsce.

 


Pliki do pobrania: