Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Uczczono pamięć Natalii Tułasiewicz – patronki nauczycieli w Polsce

Data publikacji: 13 czerwca 2023Pamięci bł. Natalii Tułasiewicz – patronki nauczycieli w Polsce, która realizowała misję wychowawczą w duchu najwyższych wartości, były poświęcone wojewódzkie uroczystości, które odbyły się w Nawsiu z udziałem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

Inscenizacja z udziałem dzieci

Wydarzenie, poprzedzone Mszą Świętą pod przewodnictwem bpa Edwarda Białogłowskiego w intencji polskich nauczycieli, miało miejsce w Parku Pamięci Zesłańców Sybiru w Nawsiu w gminie Wielopole Skrzyńskie. Zgromadzeni mieli okazję obejrzeć spektakl plenerowy pt. „…a światło w ciemności świeci”. Uroczystość była również okazją do wręczenia nagród w konkursie literackim dla nauczycieli pn. „Pisz dalej moje życie…”.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przeczytała, skierowany do uczestników uroczystości, list ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

W swoim wystąpieniu wojewoda podkreśliła, że niewątpliwie dla całej społeczności nauczycieli jest ważne, aby w XXI wieku, wobec wyzwań, które niesie dzisiejsza rzeczywistość, mieć zakotwiczenie w takich postaciach, jak Natalia Tułasiewicz.

– Cieszę się bardzo, że ta postać w sposób wyjątkowy jest czczona tutaj na Podkarpaciu. Natalia Tułasiewicz była osobą pokorną, niezwykle oddaną temu, co przynosiło jej życie i przez to realizującą swoje powołanie. Myślę, że zadanie każdego nauczyciela jest właśnie takie, być z jednej strony odważnym, a z drugiej strony mieć świadomość wielkiej nadziei, którą pokładają w nauczycielach współczesnych rodzice, że pomogą w kształtowaniu młodego pokolenia Polaków, którzy będą kiedyś  nas zastępować, którzy mają niełatwe życie przed sobą. W natłoku informacji, w podatności na różnego rodzaju bodźce trudno jest bowiem  młodemu człowiekowi odnaleźć siebie i odnaleźć swoje powołanie, dlatego tak ważną  rolę ma mądry, odpowiedzialny nauczyciel. Nauczyciel, który z jednej strony wie, ze ma wymagać, ale z drugiej strony może stać się przewodnikiem i przyjacielem – powiedziała Ewa Leniart, życząc zebranym, aby w postaci Natalii Tułasiewicz odnajdywali wzór do naśladowania w codziennej pracy z uczniami.

Całość uświetniły: koncert zespołu wokalnego działającego przy Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz prezentacja instalacji artystycznej „tylko AŻ tyle.

Wojewódzkie uroczystości zostały zorganizowane przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie, Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Nawsiu, Wójta Gminy Wielopole Skrzyńskie oraz Proboszcza Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Nawsiu.

***

Natalia Tułasiewicz (1906-1945) – polonistka, nauczycielka, poetka, była osobą nieprzeciętną, entuzjastką słowa i czynu. Chłonna wiedzy, świata, ludzi, kochająca przyrodę i podróże, zafascynowana kulturą, sztuką, muzyką, przejęta ideą apostolstwa ludzi świeckich w zachwycie nad dziełem stworzenia i w radości życia, niestrudzenie, samodzielnie i odważnie szukała swej własnej drogi ku świętości.

W czasie II wojny światowej, w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik – emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by wśród pracowników przymusowych pełnić posługę religijno-społeczno-oświatową. Zdekonspirowana w 1944 roku, po przesłuchaniach w Kolonii została odesłana z wyrokiem śmierci do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Schorowana i mocno osłabiona nie dotrwała do końca wojny. W Wielki Piątek 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano ją do stracenia, a 31 marca 1945 r. została zagazowana. Było to na miesiąc przed wyzwoleniem obozu przez Armię Czerwoną.

Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1992 r. we Włocławku a swój finał miał w Warszawie 13 czerwca 1999 r. Aktu beatyfikacji 108 polskich męczenników, którzy ponieśli śmierć za wiarę w czasie II wojny światowej (wśród których znalazła się również Natalia Tułasiewicz), dokonał papież Jan Paweł II.

W listopadzie 2021 r. we Wrocławiu odbyła się konferencje, która zaowocowała złożeniem na ręce abp. Stanisława Gądeckiego wniosku o to, by Natalia Tułasiewicz została ustanowiona patronką polskich nauczycieli.  Pomysł ten wyszedł od różnych organizacji nauczycielskich. Wielu nauczycieli odnajduje w niej wzór do naśladowania. Najczęściej utożsamiają się z jej poczuciem piękna i umiłowaniem kultury, ale przede wszystkim z pędem do zdobywania wiedzy oraz z taką postawą nauczyciela, który ma świadomość kształtowania przyszłego pokolenia. Natalia takie wartości młodzieży przekazywała.

(biogram pochodzi ze strony rzeszow.ipn.gov.pl)