Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Trwa odmulanie zalewu na Wisłoku w Rzeszowie

Data publikacji: 11 października 2019 "Dotrzymaliśmy słowa", to co deklarowaliśmy stało się możliwe - powiedziała wojewoda Ewa Leniart w trakcie konferencji prasowej nad brzegiem zalewu rzeszowskiego.

Na rzeszowskim zalewie pracuje już pierwsza maszyna, która realizuje prace odmuleniowe. Watermaster, to 18-to tonowe wielofunkcyjne urządzenie pływające, które usuwa rośliny. W najbliższym tygodniu na zbiornik zostaną dostarczone kolejne maszyny, w tym pogłębiarka ssąco-refulująca, kuter i barki.

W zorganizowanej dzisiaj przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie briefingu prasowym uczestniczyli także: podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski, przedstawiciele parlamentarzystów, gospodarza oraz wykonawcy robót. 

Realizacja zadania pn. „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego w Rzeszowie na rzece Wisłok” współfinansowana jest ze  środków Programu Operacyjnego Infrastruktura  i Środowisko. Całkowity Budżet projektu wynosi 49 763 651,51 zł. 

Zbiornik przystopniowy  Rzeszów powstał w 1974 roku poprzez spiętrzenie wód rzeki Wisłok stopniem wodnym. Zbiornik podlega silnym procesom zamulania. Po przegrodzeniu jazem rzeki Wisłok, osadzany na dnie zbiornika materiał  powodował stopniowe zmniejszanie jego objętości. Obecnie objętość zbiornika  wynosi 1/3 pierwotnej. Powierzchnia swobodnego lustra wody z 68,2 ha zmalała do 29,1 ha.  Początkowa wg stanu w 1974 roku,  pojemność  zbiornika  wynosiła 1,8 mln m3. Po 10 latach eksploatacji  w  1984 roku na skutek zamulenia zbiornik stracił 33% pojemności  (z 1,8 mln m3 do 1,2 mln m3), a po 12 latach zamulenie wzrosło do 42%.  – tym samym pojemność w 1986 rok wynosiła 1,05 mln m3. Aktualnie jego  pojemność wynosi ok. 0,67 mln m3.

Realizacja prac objętych przedsięwzięciem,  ma na celu przywrócenie utraconej ok.  0,68 mln m3 pojemności zbiornika. Usunięcie osadów z czaszy zbiornika  pozwoli zatem na utrzymanie podstawowych funkcji technicznych piętrzenia stopnia wodnego.

Do 31.12.2017r. administratorem zbiornika był Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. W styczniu 2018 roku w związku z wprowadzoną  reformą gospodarki wodnej, nowym administratorem obiektu stał się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej  w Rzeszowie. Po przejęciu dokumentacji od poprzedniego inwestora, w maju 2018 roku została podpisana umowa o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków POIiŚ 2014-2020.

W sierpniu 2018 roku RZGW Rzeszów wszczął procedurę administracyjną polegającą na uzyskaniu od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie decyzji o warunkach prowadzenia działań w trybie art. 118 ustawy o ochronie przyrody.

W marcu 2019 r. zostało wszczęte postepowanie przetargowe na wyłonienie Wykonawcy zadania w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Przygotowanie postępowania przetargowego, zostało poprzedzone m.in. opracowaniem szczegółowego opisu technologii, zakresu i harmonogramu planowanych prac.

Wyłonionym w drodze postępowania przetargowego Wykonawcą robót zostało  konsorcjum firm: EFB Partner Jerzy Kruczyński z Serocka oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego S.A.  z Warszawy. Zgodnie ze złożoną ofertą wartość prac objętych zamówieniem , realizowanym w formule „zaprojektuj i wybuduj” wyniesie 48.711.999,96 zł, z czego 85% pochodzić będzie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Umowa z Wykonawcą została podpisana w dniu 22 lipca 2019 r. Zgodnie z przyjętymi założeniami, zadanie będzie realizowane z zachowaniem szczególnej dbałości o aspekty środowiskowe pod ścisłym nadzorem przyrodniczym. Miejsca czasowego składowania wydobytego namułu zostały wyznaczone poza obszarem Natura 2000, co pozwoli na uniknięcie ingerencji w cenne przyrodniczo lasy łęgowe. Wydobyty urobek będzie składowany jedynie czasowo (tj. w okresach od października do kwietnia), a po odsączeniu wody i częściowej mineralizacji zostanie wywieziony i zagospodarowany przez wykonawcę robót. Również prace odmuleniowe będą wykonywane w cyklach obejmujących miesiące od października do lutego. Wszystkie przedstawione wyżej działania minimalizujące pozwolą na znaczne ograniczenie uciążliwości (związanych z hałasem i utrudnieniami komunikacyjnym) z jakimi potencjalnie mogą się liczyć osoby mieszkające w rejonie realizowanego przedsięwzięcia. We wrześniu 2019 r zostały zrealizowane prace związane z przeniesieniem chronionej rośliny – orzecha kotewki wodnej, natomiast zakończenie prac Etapu 1 nastąpi w lutym 2022 roku, a Etap 2 sfinalizowany w do końca 2022 roku.