W tym roku Europejski Tydzień Szczepień jest jednocześnie początkiem całorocznej kampanii prowadzonej wspólnie z WHO, aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień.
Na początku 1974 r. Rozszerzony Program Szczepień (EPI) koncentrował się na ochronie wszystkich dzieci przed sześcioma chorobami wieku dziecięcego, ale dziś liczba ta wzrosła do 13 powszechnie zalecanych szczepionek w ciągu całego życia i 17 dodatkowych szczepionek.
– W ciągu ostatnich kilku lat w trakcie pandemii postęp w zakresie szczepień spadł. Podczas gdy w 2022 r. na całym świecie zaszczepiono ponad 4 mln dzieci, więcej niż w 2021 r., to nadal 20 mln dzieci nie otrzymało jednej lub więcej szczepionek. Narastające konflikty, spowolnienie gospodarcze i wzrost oporu przed szczepieniami to tylko niektóre z zagrożeń. W rezultacie, świat obserwuje nagłe wybuchy epidemii błonicy i odry, czy krztuśca, które do tej pory mieliśmy prawie pod kontrolą – zwraca uwagę Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Rzeszowie. – Chociaż globalny zasięg szczepień jest dobry – na pięcioro czworo dzieci jest w pełni zaszczepionych, to nadal mamy dużo do zrobienia.
Więcej informacji na temat szczepień znajdziesz tutaj.