NFZ o wyjazdowych punktach szczepień

Data publikacji: 22 lutego 2021Kwestiom związanym z transportem do punktów szczepień przeciw COVID-19 oraz tzw. wyjazdowym punktom szczepień  była poświęcona dzisiejsza konferencja prasowa zorganizowana przez Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Rzeszowie.

W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podsumowała dotychczasową realizację Narodowego Programu Szczepień w regionie. – Na wczoraj mięliśmy zaszczepionych 128 tys. 500 osób, z czego dawką drugą 41 tysięcy – powiedziała wojewoda.

By umożliwić realizację szczepień populacyjnych, zwłaszcza w grupach 80 i 70 plus został stworzony specjalny mechanizm dowozu do punktów szczepień osób, które są niepełnosprawne lub mają trudności w przybyciu do punktów stacjonarnych. Tych możliwości dowozu jest kilka, jednym z wariantów jest  tworzenie wyjazdowych punktów szczepień. Modelowym sposobem postępowania jest także wsparcie osób niepełnosprawnych  lub niemobilnych poprzez zorganizowanie dowozów do punktów szczepień przez jednostki samorządu terytorialnego, które zaangażowały się w logistyczne wsparcie realizacji Narodowego Programu Szczepień – dodała.  

O różnych ścieżkach dostępu do punktów szczepień mówił podczas spotkania z mediami dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj.

Do pacjentów, którzy – ze względu na stan zdrowia – nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym dotrą specjalne wyjazdowe punkty szczepień, które są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które – zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień – potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach. W skali kraju powstało 117 dodatkowych wyjazdowych punktów szczepień.

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący – podkreślił dyrektor Bugaj. Aby skorzystać z takiej możliwości wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

Punty wyjazdowe uzupełniły sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę.

Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy organizowany przez władze lokalne. Szczegóły tutaj.

W dzisiejszej  konferencji prasowej wziął również udział burmistrz Sędziszowa Małopolskiego Bogusław Kmieć, który mówił o doświadczeniach związanych z organizacją transportu do punków szczepień na administrowanym przez siebie terenie.  

Informacja na stronie NFZ.

***

ABC szczepień wyjazdowych

  • Zespół mobilny populacyjnego punktu szczepień – ma go stacjonarny punkt szczepień. Zespół szczepi pacjentów, którzy zapisali się na szczepienie w populacyjnym punkcie szczepień i ze względu na stan zdrowia wymagają szczepienia w domu. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.
  • Wyjazdowy punkt szczepień – szczepi pacjentów w domu. Dotyczy to osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie dotrzeć do stacjonarnego punktu szczepień (tzw. pacjent leżący). Jest wsparciem dla mobilnych zespołów przy populacyjnych punktach szczepień. Chory umawia się na szczepienie wyłącznie przez swoją poradnię POZ lub pielęgniarkę opieki długoterminowej. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.
  • Transport do punktu szczepień – to specjalny transport, organizowany przez samorządy lokalne. Mogą z niego skorzystać osoby z niepełnosprawnościami i te, które nie zdołają  samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień (np. ze względu na wykluczenie komunikacyjne). To bezpłatny transport z domu do punktu szczepień i z powrotem.

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×