O transformacji energetycznej na Politechnice Rzeszowskiej

Data publikacji: 13 września 202113 i 14 września 2021 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza odbywa się VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. W wydarzeniu bierze udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Ideą organizatorów konferencji jest zbudowanie instrumentu wspomagającego rozwój tych obszarów wiedzy, poprzez zapewnienie płaszczyzny do dyskusji z udziałem naukowców, ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej, spółek energetycznych, organizacji pozarządowych, dziennikarzy gospodarczych oraz studentów.

Część obrad zdominowała tematyka związana wykorzystaniem wodoru. 18 maja br., w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, podpisany został list intencyjny, na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Inicjatywa ma być odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na „zieloną energię” oraz kolejną szansą dla Podkarpacia na wzrost gospodarczy i budowę specjalizacji jaką jest lotnictwo i kosmonautyka.

– Nasze samorządy podejmują już przygotowania do realizacji inwestycji związanych z produkcją, przechowywaniem i wykorzystaniem wodoru. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie dopracujemy produkt sanockiego Autosanu – czyli autobus napędzany wodorem. Jednak dla nas na Podkarpaciu kluczową kwestią pozostaje wykorzystanie wodoru jako paliwa lotniczego – powiedziała Ewa Leniart.

W czasie konferencji wręczone zostały nagrody Politechniki Rzeszowskiej w kategorii „Bezpieczeństwo Energetyczne”. Statuetkę z rąk rektora prof. Piotra Koszelnika otrzymał Theodore J. Garrish, były asystent sekretarza ds. energii Stanów Zjednoczonych. Nagrodzony został także prezes ML System Dawid Cycoń.

Zwracając się do uczestników konferencji, Theodore J. Garrish, podkreślił rolę nowych technologii:

– Kluczem do osiągnięcia neutralności klimatycznej są innowacje, szczególnie z zakresu wychwytywania i składowanie dwutlenku węgla, magazynowania energii czy cyberbezpieczeństwa – mówił Garrish.

Wystąpienie otwierające konferencję wygłosił w auli Politechniki Rzeszowskiej Piotr Naimski – pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, który przypomniał o trwającej transformacji energetycznej.

– Odchodzimy od węgla i to jest decyzja polityczno-administracyjna. Musimy sobie uświadomić, że węgiel należy zastąpić tym, co jest dostępne, a nie tym co jest wyimaginowane – mówił minister Naimski.

Jesteśmy na etapie, w którym za 12-13 miesięcy będziemy mogli powiedzieć, że zróżnicowaliśmy strukturę dostaw energii do Polski i to w długiej perspektywie – dodał Sekretarz Stanu w KPRM.

Kluczowymi obszarami trwającej konferencji są: energetyka jądrowa, wodór, materiały kwantowe, morska energetyka wiatrowa, zagrożenia w cyberprzestrzeni, współpraca w cyberbezpieczeństwie, magazynowanie energii, operacje wpływu w kontekście rosyjskich projektów energetycznych, bezpieczeństwo energetyczne państw wschodniej flanki NATO w kontekście polityki Federacji Rosyjskiej, infrastruktura energetyczna na Bałtyku, nowe technologie w bezpieczeństwie obiektów sektora energetycznego oraz w lotnictwie cywilnym, a także bezpieczeństwo energetyczne w świecie po pandemii.

Nie zabraknie omówienia branżowych innowacji. Mowa będzie m.in. o kropkach kwantowych, fotowoltaice IV generacji, nanotechnologii czy technologiach pozyskiwania ciepła ze ścieków czy z odpadów. Wśród poruszonych tematów będzie kwestia zastosowania wodoru w energetyce. To zagdanienie zainteresowanie biznesu i współpracującej z biznesem nauki a także rządzących. Świadczą o tym zawarte w kilku regionach Polski porozumienia w sprawie w sprawie rozwoju Dolin Wodorowych.

Tegoroczną konferencję od poprzednich edycji odróżnia pozyskanie nowego partnera – Pionu Dyplomacji Publicznej NATO.

Wśród uczestników są członkowie zarządów i menedżerowie największych polskich firm energetycznych, naukowcy z najważniejszych uczelni, eksperci z liczących się ośrodków analitycznych, członkowie rządu i urzędnicy państwowi oraz samorządowcy zainteresowani tematyką energetyki.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×