Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„To jest moja matka, ta ziemia” – konferencja

Data publikacji: 28 maja 2018„To jest moja matka, ta ziemia” – to myśl przewodnia konferencji zorganizowanej przez Akcję Katolicką i stowarzyszenie Civitas Christiana dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Konferencja w Jasionce

Wydarzenie,  które odbyło się 26 maja br. Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.  

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień i prelekcji m. in. wojewody podkarpackiego Ewy Leniart nt. „80. rocznica  utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego – czy jego idea może pozytywnie wpływać na rozwój regionu dziś?”. W gronie prelegentów znaleźli się również  ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, który w swoim wystąpieniu skupił się na roli Kościoła Katolickiego w tworzeniu duchowości Niepodległej; prof. dr hab. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mówił o zmaganiach Polaków w XIX wieku w walce o Niepodległość; dr. hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, który wygłosił wykład o rozwijaniu patriotyzmu poprzez kształtowanie szacunku do historii narodowej i o tych, którzy poświęcali własne życie walcząc o niepodległość. Wystąpił również prof. dr hab. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który przedstawił zebranym kwestie związane z rolą języka polskiego w procesie odzyskania Niepodległości.

W konferencji uczestniczyli podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, duchowieństwa – na czele z biskupem seniorem diecezji rzeszowskiej Kazimierzem Górnym oraz biskupem pomocniczym Edwardem Białogłowskim, a także Janem Niemcem – biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej, przedstawiciele służb mundurowych, Akcji Katolickiej oraz okręgu podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.