Podczas spotkania podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch przedstawiła informacje dotyczące realizacji projektu „Mój Profil” – wsparcie uczniów w wyborze zawodu poprzez bezpośredni kontakt z rzeczywistym środowiskiem pracy. Następnie – w obecności wojewody podkarpackiego Ewy Leniart – zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. z siedzibą w Warszawie, reprezentowaną przez dyrektora Oddziału ARP S.A. w Mielcu Krzysztofa Ślęzaka a Podkarpackim Kuratorem Oświaty Małgorzatą Rauch.
W porozumieniu określono działania na rzecz wzajemnej współpracy, polegającej na tworzeniu efektywnych powiązań pomiędzy edukacją i przemysłem. Działania te podejmowane będą przy wsparciu ARP jako zarządzającego Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK MIELEC. Celem współpracy będzie m. in. podejmowanie inicjatyw na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego dostosowanego do potrzeb pracodawców, lokalnego rynku pracy; inspirowanie szkół do prowadzonego przez nie kształcenia zawodowego do potrzeb nowoczesnej gospodarki, współdziałanie w zakresie opracowywania programów nauczania dla zawodów.
– Szkoła w Polsce zmienia swe oblicze, staje się nowocześniejsza i atrakcyjniejsza. Powstają szkoły branżowe, a podejmowana współpraca z sektorem nauki i biznesu pomaga w dostosowywaniu programów kształcenia do wymogów współczesnego rynku pracy. Dlatego tak istotne jest, by system edukacji korespondował z oczekiwaniami potencjalnych pracodawców, dla których coraz większego znaczenia nabierają kluczowe kompetencje absolwentów, powiązane z umiejętnościami matematycznymi, informatycznymi, komunikacyjnymi, analitycznymi i znajomością języków obcych (…). Dziś kształcenie zawodowe to naturalna przestrzeń dla szkół, dlatego ważne jest stworzenie doskonałej platformy współpracy z firmami. Korzystając z okazji, szczerze dziękuję także wszystkim pracodawcom zaangażowanym w promocję kształcenia zawodowego wśród uczniów szkół podstawowych, za Państwa współpracę ze szkołami, z doradcami zawodowymi, za pomysły, poświęcony czas, za umożliwianie uczniom bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem pracy – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas otwarcia konferencji.
Konferencja była okazją do dyskusji na temat realizacji doradztwa zawodowego we współpracy z pracodawcami, wspomagania doradców przez specjalistów zewnętrznych, zintegrowanego systemu kwalifikacji czy wyboru szkoły ponadpodstawowej. Uczestnicy zastanawiali się nad tym, jak sprawić, by doradztwo zawodowe było interesujące i skuteczne. Zaprezentowano również przykłady dobrych praktyk realizowanych w podkarpackich szkołach.
W wydarzeniu zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP, instytucji wspierających doradców zawodowych oraz przedsiębiorców, przedstawiciele przedsiębiorstw zaangażowanych w kształcenie zawodowe uczniów, a także dyrektorzy i nauczyciele podkarpackich szkół. Konferencja odbyła się 27 listopada br. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym i. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie.