Odbywające się w formie konferencyjnej szkolenie skierowanie było do pracowników organów administracji rządowej, władz samorządowych oraz przedstawicieli administracji samorządowej, mających w swoim zakresie kompetencji podejmowanie działań na rzecz obronności państwa.
– Dzisiejsza konferencja jest kontynuacją zaplanowanych na ten rok działań związanych z prowadzeniem przedsięwzięć szkoleniowych w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Szkolenie obronne administracji publicznej w formie zajęć teoretycznych, oprócz doskonalenia funkcjonowania w ramach sformalizowanych procedur, ma również wskazywać na racjonalne działania w sytuacji zmiany stanów gotowości obronnej państwa – podkreśliła wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.
Szkolenie podzielone było na trzy części. W części pierwszej uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień prof. dr hab. inż. Waldemara Kitlera z Akademii Sztuki Wojennej nt. „System obronny państwa. Unormowania prawne i zadania organów administracji publicznej związane z funkcjonowaniem systemu obronnego w czasie pokoju” oraz „Kompetencje, zasady działania oraz zadania organów samorządu terytorialnego w systemie bezpieczeństwa narodowego w warunkach pokoju, kryzysu i konfliktu zbrojnego”.
W drugiej części ww. prelegent przedstawił trzeci temat dot. przygotowania systemu kierowania obroną państwa. Kolejnym prelegentem w tej części był zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Krzysztof Malesa, który przedstawił temat „Rola i zadania organów administracji publicznej w województwie w systemie zarządzania kryzysowego NATO i UE”.
W trzeciej części zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie ppłk Zbigniew Winiarski przedstawił zagadnienia pn. „Oczekiwania i potrzeby jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP na terenie województwa podkarpackiego w zakresie wsparcia przez administrację publiczną procesu mobilizacyjnego rozwinięcia”, a następnie – w zastępstwie dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Tomasz Poninkiewicz zaprezentował temat „Zasady użycia wydzielonych sił i środków jednostek wojskowych w ramach wsparcia działań organów administracji publicznej, Policji i Straży Granicznej w przypadku zagrożeń bezpieczeństwa narodowego”.