Do Arłamowa przybyli również: dyrektor i zastępca dyrektora Departamentu Legalizacji Pobytu Urzędu do Spraw Cudzoziemców, odpowiednio Anna Kmita i Michał Błeszyński.
Minister Rogala opowiedział o konieczności wprowadzania zmian w funkcjonowaniu wydziałów zajmujących się sprawami cudzoziemców będącymi następstwami wzrostu ubiegania się o zezwolenie na pobyt w Polsce.
W trakcie konferencji poruszono również tematykę postępowania w sprawach cudzoziemców z perspektywy organu odwoławczego, wzrostu odsetka potwierdzalności skarg rozpatrywanych przez Szefa UdSC w 2016 r., a także perspektywę legalizacji pobytu cudzoziemców wprowadzoną Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.
W Polsce od 2014 r. stale rośnie liczba cudzoziemców ubiegających się o zezwolenia na pobyt. W 2017 r. wpłynęło ok. 137 tys. wniosków dotyczących zalegalizowania pobytu z czego 88 % dotyczyło otrzymania zezwolenia na pobyt czasowy, 10% zezwolenia na pobyt stały, a 2% zezwolenia na pobyt rezydenta UE. Ponadto swój pobyt zarejestrowało 7 tys. obywateli państw UE.
Decyzje w sprawie legalizacji pobytu wydają wojewodowie. W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. zezwolenia na pobyt otrzymało 89,6 tys. cudzoziemców. Ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce posiada ok. 315. tys. cudzoziemców.