Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Szczepionkobus ruszył w trasę!

Data publikacji: 17 sierpnia 2021Specjalny Mobilny Punkt Szczepień dojedzie do gmin z najniższym poziomem zaszczepienia mieszkańców. Inicjatorem akcji jest wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, partnerami są lokalne samorządy oraz AUTOSAN sp. z o.o. Pierwszy przystanek: gmina Cmolas!

W pierwszej kolejności jedziemy do powiatu kolbuszowskiego. Chcemy dać możliwość zaszczepienia tym, którzy jeszcze z różnych powodów tego nie zrobili. Chcemy także edukować i umożliwić zaszczepienie blisko domu: w drodze na trag, do kościoła czy do pracy – mówi wojewoda Ewa Leniart.

Konferencja prasowa wojewody podkarpackiego i samorządowców z powiatu kolbuszowskiego inauguracja trasę mobilnego punktu szczepień odbyła się w Ostrowach Tuszowskich.

W wydarzeniu udział wzięli także: poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, starosta kolbuszowski Józef  Kardyś, burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, wójt gminy Niwiska Elżbieta Wróbel, wójt gminy Majdan Królewski Jerzy Wilk, wójt gminy Raniżów Władysław Grądziel, wójt gminy Dzikowiec Józef Tęcza oraz zastępca wójta gminy Cmolas Lesław Budzisz.

Z apelem o skorzystanie z możliwości zaszczepienia się przeciw COVID-19 zwrócił się do mieszkańców poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec. – Miejmy na uwadze bezpieczeństwo swoich rodzin, dobro pracowników ochrony zdrowia, przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy, wszystkich obywateli. Zróbmy wszystko, aby chronić siebie i swoich bliskich – mówił poseł Chmielowiec.

Zastępca wójta gminy Cmolas Lesław Budzisz podziękował osobom zaangażowanym w organizację akcji szczepień.  – Mam nadzieję, że taka możliwość szczepienia „za progiem domu” zostanie przez mieszkańców powiatu doceniona i wykorzystana – powiedział podczas konferencji.

Mamy wsparcie lokalnych autorytetów: polityków, samorządowców, przedstawicieli duchowieństwa. Ufam, że uda nam się podnieść poziom zaczepienia w gminach, gdzie dziś jest on najniższy. Naszym celem jest uniknięcie negatywnych skutków kolejnej fali zakażeń koronawirusem, chcemy ratować zdrowie i życie ludzi szczególnie narażonych na ciężki przebieg COVID-19 – mówiła wojewoda, dodając – O tym jak poważne jest to zagrożenia niech świadczą liczby: w szczycie wiosennej fali zakażeń w szpitalach podkarpacia przebywało niemal 2200 pacjentów. To był ogromy wysiłek dla pracowników ochrony zdrowia. Bardzo chcielibyśmy takiej sytuacji uniknąć. Drogą do tego jest zwiększenie poziomu zaszczepienia, stąd gorący apel do mieszkańców naszego województwa, aby skorzystali z tego skutecznego sposobu uniknięcia zainfekowania koronawirusem  – powiedziała.

Pomoc w organizacji inicjatywy zaoferowali lokalni samorządowcy. Mobilny Punkt Szczepień stanie w miejscach, które mają być łatwo dostępne oraz stworzą możliwość dotarcia do jak największej grupy osób. Chętni będą mogli skorzystać z preparatów dwóch firm: Pfizer oraz Johnson&Johnson. Powiat kolbuszowski to pierwsza część trasy autobusu, który odwiedzi także inne podkarpackie gminy z niewysokim poziomem zaszczepienia wśród mieszkańców.

Szczepienia odbywać się będą w specjalnie dostosowanym do tego celu autobusie. To pojazd o napędzie elektrycznym, bardzo ekologiczny i nowoczesny produkt oferowany przez naszego partnera –  AUTOSAN sp. z o.o. – dodaje wojewoda Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała także o programach zachęt skierowanych bezpośrednio do samorządowców, a ukierunkowanych na promocję i realizację Narodowego Programu Szczepień. Wśród nich znalazł się m.in. konkurs „Rosnąca Odporność”.

Konkurs premiuje gminy, które osiągną najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców pomiędzy 1 sierpnia a 31 października 2021 r. Łączna pula nagród konkursu wynosi ponad 500 milionów złotych. Najlepsza gmina – w ramach swojego powiatu – otrzyma milion złotych, drugie miejsce to 500 tys. zł i 250 tys. za trzecie – dodaje Ewa Lenart.

W konkursie mogą brać udział gminy ze wszystkich powiatów w kraju za wyjątkiem miast na prawach powiatu. Laureat Konkursu przeznacza Nagrodę na dowolny cel związany z przeciwdziałaniem COVID-19. Mogą być to wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych COVID-19.

Do samorządów zaadresowane zostały także konkursy: Najbardziej Odporna Gmina oraz Gmina na Medal #SzczepimySię.

SZCZEGÓŁY DOT. KONKURSÓW

W realizację Programu angażują się również jednostki ochotniczych straży pożarnych oraz koła gospodyń wiejskich.

Program Trasy Mobilnego Punktu Szczepień

Powiat Kolbuszowski:

17 sierpnia 2021 r.

09:00 – 13:00 Ostrowy Tuszowskie (parking przed budynkiem Centrum Edukacji Ekologicznej „Puszcza Sandomierska”)

13:45 – 17:00 Trzęsówka (parking przed Wiejskim Centrum Kultury)

18 sierpnia 2021 r.

08:00 – 12:00 Cmolas (parking przed budynkiem Samorządowego Ośrodka Kultury – bezpośrednie sąsiedztwo placu targowego)

13:00 – 17:00 Poręby Dymarskie (parking przed Szkołą Podstawową)

19 sierpnia 2021 r.

08:00 – 12:00 Raniżów (stadion lub parking obok Urzędu Gminy)

13:00 – 17:00 Wola Raniżowska (parking obok OSP)

20 sierpnia 2021 r.

08:00 – 12:00 Niwiska (parking przy sklepie Jubilatka ze względu na „dzień targowy”)

12:45 – 15:00 Kosowy (parking przy stacji paliw przy drodze woj. 875)

15:45 – 18:00 Przyłęk (parking przy remizie OSP)

22 sierpnia 2021 r.

08:30 – 13:00 Krzątka (plac przykościelny)

13:30 – 16:00 Wola Rusinowska (plac przykościelny)

23 sierpnia 2021 r.

07:30 – 12:00 Majdan Królewski (plac targowy)

24 sierpnia 2021 r.

08:30 – 13:00 Kolbuszowa (plac targowy, ul. Wolska)

25 sierpnia 2021 r.

08:00 – 12:00 Wilcza Wola (parking przy Szkole Podstawowej)  

13:00 – 16:00 Mechowiec (parking przy bibliotece)