Państwowe obchody poprzedziła msza święta w kościele farnym, której przewodniczył biskup Kazimierz Górny. Po jej zakończeniu, uczestnicy nabożeństwa w asyście wojska i pocztów sztandarowych, przemaszerowali na rzeszowski rynek. Tam, przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego na maszt podniesiona została flaga państwowa.
Inspekcji wojsk i pocztów sztandarowych dokonał dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich gen. Dariusz Lewandowski.
Następnie z rąk wojewody oraz dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Michała Małyski, wyróżnienia odebrali żołnierze wzorowo pełniący służbę.
Do uczestników uroczystości zwrócili się: wojewoda Ewa Leniart oraz marszałek Władysław Ortyl. Wojewoda podkreślała rangę Konstytucji w kształtowaniu patriotycznych postaw wielu pokoleń Polaków.
- To prawda, że majowa konstytucja obowiązywała krótko, a większości postulatów nigdy nie udało się zrealizować, tchnęła jednak w polski naród płomień nadziei, który tląc się w nas dał siłę do wielkich zrywów narodowych, do działalności konspiracyjnej, do odważnego kroczenia do niepodległości – mówiła Ewa Leniart.
Wojewoda przypomniała, że Rzeczpospolita w XVIII w. była państwem wielu narodów, języków, kultur i wyznań.
- I tak jak wtedy walczyliśmy o jedność terytorium, taki i teraz stając ramię w ramię z naszymi sąsiadami – z państwami naszego regionu – musimy mocno podkreślać wolę zachowania niezawisłości, integralności, bezpieczeństwa, stabilnego rozwoju oraz prawa do stanowienia – dodała wojewoda.
W podobnym tonie wypowiadał się marszałek województwa Władysław Ortyl.
- Dziś potrzebujemy jedności, zarówno tej wewnątrz państwowej, jak i wewnątrz europejskiej. Musimy stawić czoła nowym problemom wynikającym z wojny w Ukrainie i jej skutków dla Europy oraz świata. Nie jest to zadanie łatwe, dlatego musimy podejść do niego w sposób odpowiedzialny, na płaszczyźnie współpracy w ramach NATO i Unii Europejskiej, bo tylko razem możemy osiągnąć sukces – dodał marszałek Ortyl.
Po wystąpieniach odczytano apel pamięci oraz oddano salwę honorową. Natomiast pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożono wiązanki kwiatów. Państwowe obchody zakończyła defilada wojskowa.
Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.