Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Święto wsi w Wąwolnicy

Data publikacji: 24 września 2018W Wąwolnicy w województwie lubelskim odbyło się Pierwsze Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”. Podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki podziękował rolnikom za ich pracę i wsparcie, jakie przez stulecia nieśli Rzeczpospolitej. - Bez etosu pracy, wiary i życzliwości rolników, Polska nie byłaby i nie będzie tak silna i tak potężna jak może być – podkreślił premier.

Podczas swojego wystąpienia prezes Rady Ministrów mówił o wsparciu dla polskiego rolnictwa. Zapowiedział, że gotowe są środki na rekompensaty z powodu tegorocznej suszy. Mówił także o rządowej pomocy dla kół gospodyń wiejskich. – Nie byłoby niepodległości bez trudu polskiej wsi, bez polskich rolników, którzy przechowali największe wartości polskiej kultury. Od wielu pokoleń na wsi jest taka piękna inicjatywa, jak koła gospodyń wiejskich, które teraz potrzebują nowych rozwiązań, żeby polska tradycja, kultura, kuchnia polska miały dużo lepsze, systemowe wsparcie – powiedział premier, zapowiadając m.in.: program aktywizacji kół gospodyń wiejskich.

O wsparciu dla rolników mówił również uczestniczący w uroczystościach minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski,  który podkreślił, że rząd przeznacza na pomoc związaną z tegoroczną suszą 1,5 mld zł.

Święto Wsi w Wąwolnicy rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą, podczas której podziękowano za tegoroczne plony. W wydarzeniu wzięła również udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, a także rolnicy i przedstawiciele kół gospodyń wiejskich z województwa podkarpackiego. W programie artystycznym wystąpiły cztery zespoły taneczne, prezentujące regionalne tańce ludowe, jako barwną i nieodłączną część kultury naszego kraju. Wśród nich znalazł się podkarpacki Zespół Pieśni i Tańca „Kompanija” z Boguchwały. 

Fot.  w rotatorze Adam Guz, KPRM.

Na podstawie informacji KRPM.