Impreza skierowana jest do wytwórców produktów tradycyjnych, ekologicznych i regionalnych z województwa podkarpackiego. Ma na celu ukazanie potencjału podkarpackich producentów produktów lokalnych. Tegoroczną edycję Festiwalu poprzedziło spotkanie z komisarzem Januszem Wojciechowskim. Jednym z organizatorów wydarzenia był Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, który otwierając spotkanie podkreślił rolę samorządu województwa w aspekcie rozwoju rolnictwa na Podkarpaciu.
- Festiwal jest przedsięwzięciem promującym produkty żywności najwyższej jakości. Samorząd Województwa Podkarpackiego wchodzi aktywnie w obszar promocji rolnictwa. Promujemy produkty ekologiczne i naturalne, poprzez organizację wielu różnych przedsięwzięć, jak choćby to – w Górnie.
Komisarz Janusz Wojciechowski podkreślał natomiast rolę małych gospodarstw.
- Małe gospodarstwa rolne, takie do dwóch hektarów, zajmują w świecie dwanaście procent ziemi rolnej i dostarczają aż trzydzieści pięć procent żywności. I to jest właśnie powód, że jestem tutaj nie po raz pierwszy. Na Podkarpaciu jest potencjał małych i średnich gospodarstw rodzinnych. W obliczu współczesnych wyzwań dla świata, małe gospodarstwa mają ogromne znaczenie. Co warto podkreślić, w Polsce najmniejsze gospodarstwa powierzchniowo są na Podkarpaciu i w sąsiedniej Małopolsce i to jest właśnie ten potencjał – mówił komisarz.
Wojewoda Ewa Leniart mówiła o wyzwaniach, jakie w obecnych czasach czekają sektor rolnictwa.
- Podkarpackie rolnictwo staje przed nowym wyzwaniem. Wojna na Ukrainie spowodowała, że polska polityka rolna musi ulec pewnym zmianom. Konsekwencją tych zdarzeń, na które władze państwowe nie miały wpływu jest wzrost cen energii, w konsekwencji wzrost cen nawozów, co bezpośrednio przekłada się także na ceny żywności. Naszą rolą stało się działanie nakierowane na wsparcie polskiego rolnictwa. To wsparcie jest możliwe dzięki m.in. dopłatom do nawozów – mówiła.
Wojewoda dodała, że dopłaty można uzyskać do 31 maja. Do tego czasu należy zwrócić się z wnioskiem do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ewa Leniart przypomniała także o funduszach dla rolników, których zbiory został dotknięte skutkami klęsk żywiołowych.
- Na Podkarpaciu za ubiegły rok około 1330 gospodarstw zostało dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych. Wszyscy ci rolnicy mogą liczyć na wsparcie polskiego rządu – zauważyła wojewoda.
Podczas festiwalu odbył się konkurs na „Produkt prezentujący do miana produktu tradycyjnego”. Wydarzenie jest także okazją do rodzinnej zabawy, także w tegorocznej edycji nie zabrakło zespołów i kapel ludowych. Na 14. edycję Festiwalu do Górna przyjechali parlamentarzyści, samorządowcy z powiatu rzeszowskiego, radni województwa podkarpackiego oraz producenci żywności. W programie targów znalazły się również konkursy, degustacje produktów tradycyjnych, oraz kiermasz rękodzieła ludowego. Organizatorami „Festiwalu Podkarpackich Smaków” są: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Małopolski Andrzej Ożóg. Inicjatorem Festiwalu jest Mieczysław Miazga, wieloletni prezes zakładu mięsnego Smak – Górno, lokalny producent żywności wysokiej jakości.