Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele farnym, której przewodniczył biskup Kazimierz Górny. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na rzeszowski rynek, gdzie wciągnięciem narodowej flagi na maszt oraz odczytaniem preambuły majowej konstytucji, rozpoczęła się państwowa część uroczystości.
W swoim wystąpieniu skierowanym do mieszkańców Podkarpacia, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przypomniała o długiej drodze Polaków do wolności i suwerenności, wskazując na wydarzenia mające przełomowy charakter dla istnienia państwa. Wymieniła m.in. Bitwę pod Grunwaldem i Wiktorię Wiedeńską. Zaznaczyła, że jako naród nie powinniśmy ustawać w pielęgnowaniu niepodległości.
– Stawka jest bowiem duża, rzecz idzie o własne państwo, w którym każdy obywatel ma takie same prawa, dokonuje własnych wyborów, kształtuje przyszłość swoją według własnych zamierzeń. W poczuciu bezpieczeństwa pracuje i uczy swoje dzieci. Polacy nie chcą dożyć czasów, gdy zaborcy stosowali wszechogarniający ucisk – mówiła.
Wojewoda zauważyła także, że majowa konstytucja stanowiła podstawę do budowy silnego państwa.
– Dziś jesteśmy silnym i suwerennym państwem, ukształtowanym przez niełatwe dzieje historyczne, wśród których Konstytucja z 3 maja 1791 r. ma szczególne znaczenie. To ona bowiem gruntownie zmieniała ustrój naszego państwa i stała się podstawą do kolejnych reform – podkreśliła.
O wadze Konstytucji 3 Maja i jej znaczeniu dla kolejnych pokoleń Polaków, mówił także Marszałek Władysław Ortyl.
– Konstytucja była wyrazem walki o wolność i godność narodu, a jednocześnie wielkim osiągnięciem w dziedzinie polityki. Otwierała też drogę do modernizacji i przemian i była wyrazem polskiego ducha wolności – powiedział marszałek.
Marszałek podkreślał, że Konstytucja 3 Maja to dla naszej Ojczyzny ważna karta historii, o której warto zawsze pamiętać:
– Dzisiaj, kiedy stoimy w obliczu trudnych wyzwań musimy przypomnieć sobie o jej wartościach i duchu walki, które przewijały się przez wieki naszej historii. Musimy pamiętać o naszych przodkach, którzy zawsze walczyli o nasza wolność i niepodległość – mówił marszałek Ortyl.
Po wystąpieniach włodarzy regionu został odczytany apel pamięci. Na cześć poległych oddano salwę honorową. Państwową część uroczystości zakończono złożeniem wieńców pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki. Kwiaty składali m.in. podkarpaccy parlamentarzyści: poseł Wiesław Buż, poseł Krzysztof Sobolewski i poseł Andrzej Szlachta. Byli przedstawiciele władz miasta z prezydentem Konradem Fijołkeim na czele. Nie zabrakło dowódców podkarpackich służb mundurowych, samorządowców, urzędów, organizacji patriotycznych i politycznych oraz mieszkańców Podkarpacia.