Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Święto Konstytucji 3 Maja

Data publikacji: 4 maja 2024W stolicy regionu odbyły się wojewódzkie obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W swoim wystąpieniu wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podkreślała, że nie możemy zapominać o wyzwaniach, które wynikają z dziedzictwa aktu prawnego spisanego 233 lata temu. To troska o wartości, które legły u podstaw uchwalenia ustawy, takie jak: wolność, równość i suwerenność.

Uczestnicy uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja

Obchody poprzedziła uroczysta Msza Święta w Kościele Farnym w Rzeszowie. Następnie uczestnicy, w asyście Kompanii Honorowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztów sztandarowych, przemaszerowali na rzeszowski Rynek, gdzie – przy dźwiękach hymnu – została podniesiona Flaga Państwowa i odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja.

Do uczestników majowych uroczystości patriotycznych zwróciła się wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, która podkreśliła, że historia i doświadczenia minionych czasów uczą szacunku do przeszłości i dokonań przodków. Tworzą filar naszej tożsamości narodowej. Niezwykle ważne jest zatem, aby przekazywać młodemu pokoleniu, by pielęgnowało tradycje i symbole narodowe.  

Wojewoda odniosła się także do dwóch innych wydarzeń, które – podobnie jak konstytucja z 1791 r. – otworzyły nowe rozdziały w historii Polski. 12 marca 1999 roku nasz kraj został przyjęty do NATO  – najsilniejszego i najstarszego sojuszu obronnego w historii współczesnego świata. Natomiast 1 maja 2004 roku to z kolei dzień wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Moment otwarcia i dużych nadziei.

– Dziś chcemy kontynuować drogę w kierunku silniejszej i zjednoczonej Europy, dzieląc takie wartości, jak: godność, wolność, demokracja, praworządność i prawa człowieka. Mając poczucie bezpieczeństwa, stabilności gospodarczej i możliwości dynamicznego rozwoju – podkreślała Teresa Kubas-Hul.

Po wystąpieniach odczytano Apel Pamięci oddano salwę honorową. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki.

W obchodach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, duchowieństwa, służb mundurowych oraz mieszkańcy regionu.

Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie.