Podkarpaccy „Terytorialsi” świętowali dziś po raz piąty. Uroczystości 26 lipca upamiętniają rozpoczęcie „Akcji Burza” na Podkarpaciu. Wojskowy apel odbył się z tej okazji na placu przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim. Uczestniczyli w nim: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, poseł Andrzej Szlachta, poseł Adam Śnieżek, szefowie służb mundurowych z Podkarpacia na czele komendantem wojewódzkim Policji generałem Dariuszem Matusiakiem, lokalni samorządowcy oraz rodziny żołnierzy Brygady.
Meldunek o gotowości do apelu odebrał płk Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Następnie na maszt wciągnięta została flaga państwowa.
Zwracając się do zaproszonych gości, płk Małyska przypomniał historię formacji oraz odwołał się do historycznego rodowodu Brygady. Kolejno, wręczone zostały odznaczenia, w tym: Odznaka Pamiątkowa 3 PBOT, odznaka Zasłużony Żołnierz RP, Medal Pamiątkowy Wojsk Lądowych.
Następnie do żołnierzy zwróciła się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
– Pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia. Awansów, uznania w oczach społeczeństwa i szacunku, na który tak ciężko Państwo zapracowaliście od momentu powstanie Brygady – mówiła wojewoda.
Ewa Leniart zaznaczyła, że dotychczasowa historia Brygady naznaczona jest wieloma sprawdzianami z zakresu wsparcia lokalnej społeczności.
– Od momentu sformowania 3. PBOT, wszyscy żołnierze aktywnie włączali się w nadzwyczajne zdarzenia, zarówno w zakresie przeciwdziałania skutkom powodzi i innych zdarzeń o charakterze klęsk żywiołowych, ale także uczestniczyli w rozlicznych akcjach o wymiarze lokalnym. Byliście zawsze blisko potrzebujących, zawsze blisko tych, którzy z różnych powodów znaleźli się w sytuacji kryzysowej – mówiła.
Wojewoda przypomniała, że udział „Terytorialsów” w działaniach wspierających społeczeństwo podczas pandemii Covid-19 był „nie do przecenienia”. Wymieniła tu zadania, jakie realizowali żołnierze. To m.in. wsparcie służby zdrowia, organizowanie punktów izolacyjnych i wymazowych, koordynowanie ruchu w poszczególnych podmiotach. Zaznaczyła, że bez tego zaangażowania przebieg epidemii mógł być znacznie trudniejszy.
Następnie Ewa Leniart nawiązała do ostatniej historii i pracy żołnierzy Brygady na granicach.
– To zarówno wsparcie udzielone Straży Granicznej na polsko-białoruskim odcinku granicy, ale także udział żołnierzy w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy – dodała.
Wojewoda zauważyła też, że obecność i profesjonalizm Wojsk Obrotny Terytorialnej, wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców regionu przyfrontowego. Zwracając się do żołnierzy dodała, że swoją służbą „wypełniają testament żołnierzy Armii Krajowej”.
– Wpisaliście się w naturalną sztafetę pokoleń żołnierzy, którzy dla Ojczyzny nie szczędzili życia, ani własnej krwi – powiedziała.
Ewa Leniart wyraziła jednak nadzieję, że taka ofiara w obecnych czasach nie będzie już konieczna, ale do tego niezbędna jest projekcja siły polskiej armii.
Marszałek Władysław Ortyl odwołał się do niesłabnącej popularności służby w wojskach OT.
– To wynika z szacunku dla munduru z umiłowania do wolności i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny i Podkarpacia – mówił marszałek.
Na zakończenie, przed defiladą, odbyła się prezentacja umiejętności żołnierzy, polegająca na krótkiej walce z wykorzystaniem zabezpieczonej broni.
————-
Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 marca 2017, brygada przejęła i z honorem kultywuje tradycje jednostek wojskowych i pododdziałów partyzanckich zbrojnego podziemia niepodległościowego: Podokręgu Armii Krajowej Rzeszów, kryptonim „Woda”, „Ogniwo”, „Rezeda”; Okręgu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Rzeszów. Ponadto brygada przyjęła nazwę wyróżniającą „Podkarpacka” i otrzymała imię płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.
17 lipca 2019 r. Minister Obrony Narodowej ustanowił doroczne święto 3.PBOT w dniu 26 lipca – dzień rozpoczęcia „Akcji Burza” na Podkarpaciu.
W 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego a zarazem święta WOT, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, płk Dariusz Słota – dowódca podkarpackich „Terytorialsów” z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy otrzymał sztandar wojskowy. Sztandar, który jest symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, czego Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy.