Wystawa ma charakter plenerowy i dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych w terminie od 2 do 31 marca 2022 r. Wyeksponowana jest na ogrodzeniu parkingu podziemnego pod Ogrodami Bernardyńskich od strony Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
Wystawa ukazuje historię polskich rządów, w szczególności przez osoby polskich premierów, obejmuje okres Polski niepodległej, II RP i również okres, kiedy rząd polski funkcjonował na emigracji, a następnie lata powojenne. Szczególnie uwzględniony jest okres po 1989 roku, kiedy polska demokracja odradzała się i tworzyliśmy ponownie zręby niepodległości i suwerenności naszego państwa .
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przygotowała ją w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jak i setnej rocznicy istnienia państwowej służby cywilnej.
Ustawa z 17 lutego 1922 roku była pierwszą regulacją w niepodległej RP dotyczącą tworzenia korpusu pracowników cywilnych w administracji publicznej. To dało podwaliny pod tworzenie nowoczesnego aparatu polskiego, które w 1922 roku było w zasadzie ukształtowane, miało konstytucję. Urzędnicy pochodzili jednak z różnych zaborów, różnych systemów. Rzeczpospolita musiała przezwyciężyć wiele trudności przy scalaniu wcześniej rozdzielonych ziem. W ustawie określono kto może zostać pracownikiem służby cywilnej, podzielono pracowników na urzędników SC i niższych.
Współcześnie zadania służby cywilnej są różnorodne i dotyczą niemal wszystkich dziedzin naszego życia. Sprawność taką mogą zapewnić odpowiednie kadry – kompetentni urzędnicy, profesjonaliści rzetelnie i bezstronnie wykonujący swoje obowiązki. Na ich czele stoi premier RP.
Wystawę „Od Moraczewskiego do Morawieckiego. Premierzy Rzeczypospolitej Niepodległej 1918-2018” można oglądać przy PUW w Rzeszowie do 31 marca. Później zostanie przekazana do województwa świętokrzyskiego.