Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Stacja Przeworsk” – ćwiczenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Data publikacji: 29 maja 201829 maja br. zostało przeprowadzone ćwiczenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pk. „Stacja Przeworsk”.

ćwiczenia

Głównym celem przedsięwzięcia było zintegrowanie procedur zarządzania kryzysowego z Systemem Zarządzania Bezpieczeństwem dla przewoźnika kolejowego i zarządcy infrastruktury kolejowej. Praktyczne ćwiczenie organizacji działań ratowniczych w przypadku katastrofy kolejowo-drogowej odbyło się na terenie bocznicy kolejowej przy ul. Za Parowozownią w Przeworsku.

Jak podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, ćwiczenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostało  poświęcone niezwykle istotnej kwestii dotyczącej organizacji działań ratowniczych w miejscu katastrofy, ze szczególnym uwzględnieniem roli i zadań organów samorządu terytorialnego.- Skuteczność w podejmowaniu działań podczas różnych sytuacji kryzysowych uwarunkowana jest zasadami współdziałania. Dobra współpraca w ramach zespołów zarządzania kryzysowego pozwala pewniej i skuteczniej zarządzać i podejmować decyzji w kryzysie – powiedziała wojewoda. Dodała również, że niezwykle istotne jest szkolenie i doskonalenie umiejętności organizacji działań w terenie, zarówno przez Państwową Straż Pożarną, Policję oraz Państwowe Ratownictwo Medyczne. W przypadku zdecydowanej większości zdarzeń służby te są przygotowane do tego, aby podjąć działania i odpowiednio zareagować. Jednakże zdarzenia masowe, katastrofy, duże sytuacji kryzysowe to nie tylko działania ratownicze, ale także długotrwałe działania logistyczne, pomocy społecznej i psychologicznej, które angażują o wiele więcej podmiotów zarządzania kryzysowego, niż wyłącznie służby ratownicze. – Na terenie województwa podkarpackiego w celu wsparcia służb ratowniczych powołałam 4 wojewódzkie formacje obrony cywilnej, które mogą wydatnie wspomagać ich działania – podkreśliła wojewoda. Podczas dzisiejszych ćwiczeń wykorzystany został potencjał Polskiego Czerwonego Krzyża, który dysponuje asortymentem do wsparcia działań Państwowego Ratownictwa Medycznego.

 W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Ochrony Kolei, PKP PLK, POLREGIO, Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie, Centrum Badań Kosmicznych PAN.