Środki przeznaczone na ochronę zdrowia

Data publikacji: 12 stycznia 2021O środkach  przeznaczonych na ochronę zdrowia w ubiegłym roku mówili na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj.

Konferencja prasowa wojewody

Podsumowując  działania w 2020 r., wojewoda Ewa Leniart przedstawiła informację o środkach finansowych przeznaczonych na walkę z pandemią.  – Braliśmy aktywny udział w tym, aby przygotować podmioty lecznicze do zwalczania epidemii COVID-19 i w tym celu m. in.  – za pośrednictwem wojewody – zostały pokazane specjalne środki dedykowane szpitalom związanym z leczeniem zakażonych pacjentów. Te specjalne środki, po podsumowaniu roku, przekroczyły 17 mln zł – powiedziała wojewoda.

Kwota ta została przeznaczona m. in. na doposażenie placówek w specjalistyczną aparaturę i sprzęt medyczny tj. respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, łózka reanimacyjne itp., dofinansowanie zakupów aparatów do tlenoterapii, modernizację i rozbudowę  instalacji tlenowych, na utworzenie stanowiska do intensywnej terapii dzieci w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie czy na doposażenie laboratorium diagnostycznego w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie.

Poziom finansowania świadczeń opieki zdrowotnej na przestrzeni ostatnich pięciu lat podsumował dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj. – W roku 2015 dysponowaliśmy, jako Narodowy Fundusz Zdrowia, kwotą 3 mld 650 mln zł, natomiast rok 2020 r. zamykamy kwotą 5 mld 520 mln zł, czyli w ciągu pięciu lat zanotowaliśmy wzrost finansowania świadczeń opieki zdrowotnej o prawie 2 mld zł. W każdym roku średnio ten wzrost wynosi ok. 10 proc. Ogólnie od 2015 r. nastąpił wzrost nakładów o 51 proc. – poinformował dyrektor Robert Bugaj, dodając, że za rok 2020 NFZ jest w stanie sfinansować wszystkie wykonane świadczenia.