Spotkanie w formie online poprzedziło posiedzenie Wojewódzkiej Rady do spraw Potrzeb Zdrowotnych dla województwa podkarpackiego, które odbyło się 9 listopada br.
Projekt Wojewódzkiego Planu Transformacji na lata 2022-2026 został opracowany przez wojewodę zgodnie z dyspozycją ustawową. Dokument ten, po uzgodnieniu z Ministrem Zdrowia, będzie obowiązywał od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2026 r. Sformułowano w nim specyficzne wyzwania systemu ochrony zdrowia w województwie oraz potrzeby inwestycyjne kluczowe dla bezpieczeństwa zdrowotnego. Projekt był szeroko konsultowany na szczeblu regionu.
Opracowanie powstało po przeanalizowaniu obowiązujących dokumentów strategicznych, danych statystycznych i przeprowadzeniu konsultacji z instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę zdrowia. Struktura dokumentu została określona przez Ministerstwo Zdrowia. Główne obszary działań to czynniki ryzyka i profilaktyka, podstawowa opieka zdrowotna, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, leczenie szpitalne, opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, rehabilitacja medyczna, opieka długoterminowa i hospicyjna, ratownictwo medyczne, kadry medyczne, sprzęt medyczny. Projekt Planu Transformacji zostanie przekazany do Ministerstwa Zdrowia do 15 listopada br.
– Właściwa alokacja zasobów ochrony zdrowia na poziomie województwa pozwala osiągnąć zamierzone efekty zdrowotne, pozwala też racjonalnie przeprowadzać najważniejsze inwestycje w ochronie zdrowia na poziomie regionalnym – powiedziała wojewoda Ewa Leniart podczas dzisiejszego spotkania.
***
Wojewoda podkarpacki, przy współpracy z Wojewódzką Rada ds. Potrzeb Zdrowotnych, sporządza projekt Wojewódzkiego Planu Transformacji z uwzględnieniem Krajowego Planu Transformacji i rekomendowanych kierunków działań wskazanych w Mapie Potrzeb Zdrowotnych oraz wynikających z innych dokumentów strategicznych w ochronie zdrowia. Wojewódzki plan tworzy się raz na 5 lat z możliwością aktualizacji. Pierwszy plan transformacji będzie obejmował lata 2022-2026.