Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Posiedzenie z udziałem wojewody

Data publikacji: 3 stycznia 2018W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie 3 stycznia br. odbyło się posiedzenie podsumowujące pierwszy czteromiesięczny okres wydawania nowych legitymacji dokumentujących niepełnosprawność i stopień niepełnosprawności.

Posiedzenie

W spotkaniu z przewodniczącymi powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności w województwie podkarpackim udział wzięła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Z dniem 1 września 2017 r. w związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, zmianie uległy zasady wydawania powyższych dokumentów, ich wzór a także organ odpowiedzialny za ich wystawianie. 

Dotychczasową formę kartonikową legitymacji – nietrwałą i nieporęczną ze względu na swoje wymiary, zastąpiono kartą poliwęglanową, co jest odpowiedzią nie tylko na oczekiwania samych osób niepełnosprawnych, ale też na aktualne trendy dotyczące wydawania dokumentów publicznych. Odpowiedzialnymi za ich wydawanie stały się natomiast powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, a nie jak dotychczas właściwi miejscowo starostowie.

W pierwszym okresie funkcjonowania nowych przepisów, tj. od 1 września do 31 grudnia 2017 r. do zespołów orzekających funkcjonujących na obszarze województwa podkarpackiego złożonych zostało 3148 wniosków w sprawie wydania legitymacji. Do końca ubiegłego roku nowe legitymacje odebrało już 1764 osoby niepełnosprawne zamieszkujące teren naszego województwa. Spotkanie było okazją do podzielenia się spostrzeżeniami na temat funkcjonowania nowych regulacji prawnych, a także  odbioru nowego wzoru dokumentu przez osoby niepełnosprawne.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami legitymację dokumentującą niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności bezpłatnie otrzymać może każda osoba niepełnosprawna, która wystąpi do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności z wnioskiem o jej wydanie, posiadająca prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień. Dokument ten wystawia się na okres ważności posiadanego orzeczenia, nie dłużej jednak niż na 5 lat – w przypadku osób, które nie ukończyły 16 roku życia lub 10 lat – w przypadku osób, które ukończyły 16 rok życia, a nie ukończyły 60. roku życia. Gdy osoba niepełnosprawna posiada więcej niż jedno orzeczenie o niepełnosprawności,
o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień, legitymację dokumentującą niepełnosprawność albo legitymację dokumentującą stopień niepełnosprawności wystawia się na podstawie ostatniego orzeczenia. Do wydania legitymacji zarówno w przypadku dziecka, jak i osoby dorosłej niezbędne jest również zdjęcie.

Podczas spotkania wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała również, że Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie dokłada wszelkich starań do stworzenia dogodnych warunków do obsługi klientów niepełnosprawnych. Wyrazem tego jest otwarcie z początkiem bieżącego roku, w holu głównym Urzędu punktu informacyjnego Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Podkarpackim. Głównym celem powstania punktu jest udzielanie wszystkim zainteresowanym osobom kompleksowych informacji związanych z procesem orzeczniczym dotyczącym zarówno postępowania przed zespołami powiatowymi, nad którymi wojewoda sprawuje nadzór, ale także Zespołem Wojewódzkim, który ma właśnie tutaj swoją siedzibę, jak również sądami pracy i ubezpieczeń społecznych w sprawach o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

 

Pliki do pobrania: