Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Spotkanie z ordynatorami oddziałów ginekologiczno-położniczych

Data publikacji: 6 czerwca 2018W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się spotkanie z ordynatorami oddziałów ginekologiczno-położniczych, poświęcone przekazaniu rekomendacji dobrych praktyk postępowania z pacjentkami w sytuacji niepowodzeń położniczych.

Narada

Powołany przez wojewodę podkarpackiego  Zespół, w skład którego weszli konsultanci wojewódzcy w  następujących dziedzinach: perinatologii, położnictwa i ginekologii, zdrowia publicznego, psychologii klinicznej, a także Diecezjalny Duszpasterz Rodzin oraz pracownik Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, opracował dokument pt. „Niekorzystne zakończenie ciąży – rekomendacje postępowania z pacjentkami dla personelu medycznego oddziałów położniczo-ginekologicznych województwa podkarpackiego”.

Dokument ten ma na celu zapewnienie szacunku i godnego postępowania wobec dziecka, matki i ich najbliższej rodziny w przypadku poronienia, urodzenia martwego dziecka, dziecka niezdolnego do życia lub obarczonego letalnymi schorzeniami. Opracowane postępowanie z pacjentkami w niepowodzeniu położniczym ma decydujące znaczenie dla podniesienia na oddziałach położniczo-ginekologicznych jakości opieki nad matką tracącą przedwcześnie dziecko, zwiększenia świadomości psychospołecznych następstw niepowodzeń prokreacyjnych dla rodziny utraconego dziecka. Jest to tym istotniejsze w przypadkach, gdy około 10-12 proc.  rozpoznanych ciąż kończy się niepowodzeniem przed ukończeniem 22 tygodnia, a strata dziecka, również tego jeszcze nienarodzonego, to jedna z największych tragedii, jaką przeżywają rodzice.

Prace zespołu wpisują się w  kompleksową politykę wsparcia rządu dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi, która realizowana jest m. in.  w ramach programu „Za życiem”. Program ten obejmuje m.in.: zapewnienie wszechstronnej opieki nad kobietą i dzieckiem w czasie ciąży i po porodzie, pomoc w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dostęp do usług koordynacyjno-opiekuńczo-rehabilitacyjnych, a także specjalistyczne poradnictwo i pomoc asystentów rodziny.

Wejście w życie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” spowodowało potrzebę wprowadzenia zmian w niektórych ustawach. Większość nowych przepisów weszła w życie 1 lipca 2017 roku, zaś pozostałe – 1 września 2017 r.

I etap wdrażania programu przewiduje wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin.