W czwartek, 18 lipca br., minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak spotkał się z wojewodami. Głównym tematem rozmów były sprawy związane z bezpieczeństwem, w tym dotyczące projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. W wydarzeniu uczestniczyli również Tomasz Szymański, sekretarz stanu w MSWiA oraz Wiesław Leśniakiewicz, podsekretarz stanu w MSWiA.
Szef MSWiA podziękował wojewodom za zaangażowanie w prace nad projektem ustawy.
Wasze zadanie to komunikowanie ważnych spraw, którymi żyje opinia publiczna – zwrócił się minister Tomasz Siemoniak do wojewodów.
Podczas spotkania wiceminister Wiesław Leśniakiewicz przedstawił konkretne zadania dla wojewodów, które zaprojektowane zostały w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz omówił proces dalszego procedowania tego przepisu.
Podsekretarz stanu w MSWiA podkreślił, że przygotowane rozwiązania wzmacniają odporność państwa na zagrożenia i kryzysy, a ponadto koncentrują się na poprawie bezpieczeństwa obywateli. Zwrócił także uwagę na kluczową rolę wojewodów w procesach planistycznych i we wdrażaniu konkretnych rozwiązań wynikających z projektowanej ustawy na poziomie regionalnym i lokalnym. Odniósł się również do realizacji zadań wojewodów, wymagających wsparcia jednostek samorządu terytorialnego, ale też w zakresie nadzoru nad wdrażaniem zadań zleconych dla administracji samorządowej.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak zaznaczył, że – zgodnie z projektem ustawy – na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej będą przeznaczane corocznie środki w wysokości nie niższej niż 0.3 proc. PKB. Ponadto projekt zakłada powołanie Funduszu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, który zyskał poparcie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, szczególnie na potrzeby modernizacji budowli ochronnych. Dodał przy tym, że konkretne rozwiązania dotyczące wymogów technicznych, będą określone w stosownym rozporządzeniu wykonawczym.
Ważnym zadaniem wojewodów po wejściu w życie ustawy będzie przygotowanie planów ewakuacji ludności dla każdego województwa. Takie dokumenty mają powstać w oparciu o współpracę z lokalnymi samorządami i przy koordynacji RCB. Jak podkreślił wiceminister Wiesław Leśniakiewicz rola wojewodów to koordynowanie współpracy środowisk samorządowych oraz pozarządowych dotyczących zaspokajania potrzeb obywateli w zakresie bezpieczeństwa.
Podsekretarz stanu w MSWiA mówił również o potrzebie stworzenia Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej.
Aktualnie projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej znajduje się na etapie prac Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Wśród tematów poruszonych podczas spotkania z wojewodami była także kwestia rezerwy celowej na zwalczanie skutków klęsk żywiołowych, współpraca z GOPR i TOPR oraz z podmiotami uprawnionymi do wykonywania zadań ratownictwa na akwenach śródlądowych na poziomie województw.\
Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Fot. MSWiA.