Spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

Data publikacji: 14 października 2016W województwie podkarpackim 14 i 15 października odbyło się spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

Prezydent Polski Andrzej  Duda, Słowacji Andrej Kiska, Czech Milosz Zeman i Węgier Janos Ader w piątek i sobotę spotkali się w Łańcucie i Rzeszowie. Rozmowy dotyczyły polityki na rzecz młodych pokoleń oraz bezpieczeństwa rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na płycie lotniska w Jasionce prezydentów przywitali wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Przed południem odbyła się oficjalna ceremonia powitania na dziedzińcu Zamku w Łańcucie.

Podczas pierwszej sesji prezydenci dyskutowali o strategicznych wyzwaniach polityki na rzecz młodych pokoleń w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Po debacie przywódcy  V4 zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.  Złożyli tam kwiaty przy monumencie upamiętniającym Ofiary Holocaustu i ich anonimowych wspomożycieli. Po powrocie do Łańcuta prezydenci wzięli udział w panelu poświęconym tożsamości Europy.

Drugiego dnia  szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej spotkaniu się w Rzeszowie na sesji plenarnej, podczas której rozmawiali o bezpieczeństwie rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. W tej sesji udział wzięli również przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Po debacie odbyła się konferencja prasowa.

Grupa Wyszehradzka (V4) skupia cztery państwa Europy Środkowej: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.  W lipcu br. Polska przejęła roczne przewodnictwo w Grupie.

 


Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

×