Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Spotkanie informacyjne na temat programu Senior+

Data publikacji: 20 listopada 2017W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie informacyjne z przedstawicielami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące nowej edycji Programu Wieloletniego "Senior+" na lata 2015-2020 – edycja 2018.

Spotkanie informacyjne

W ramach konferencji skierowanej do jednostek samorządu terytorialnego przedstawiono informację na temat nowej edycji programu i jego realizacji na terenie województwa podkarpackiego, a także działania realizowane w obszarze pomocy społecznej i bezdomności. Całość uświetnił występ artystyczny seniorów z Dziennego Domu „Senior Wigor” w Pruchniku. W spotkaniu wzięli udział posłowie na Sejm RP Wojciech Buczak i Andrzej Matusiewicz. 

Celem strategicznym programu Senior+ jest wsparcie seniorów (nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+), poprzez dofinansowanie działań jednostek samorządu terytorialnego szczebla  gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego w rozwoju na ich terenie sieci dziennych domów „Senior+” i klubów „Senior+” oraz poprzez wsparcie funkcjonowania już istniejących placówek utworzonych w ramach programu.

Program przewiduje udostępnienie seniorom infrastruktury pozwalającej na aktywne spędzanie czasu wolnego, a także zaktywizowanie i zaangażowanie seniorów w działania samopomocowe i na rzecz środowiska lokalnego. Działalność bieżąca placówki „Senior+” polegać ma na realizacji podstawowych usług mających na celu udzielanie pomocy w czynnościach dnia codziennego, na zapewnieniu minimum jednego gorącego posiłku oraz innych usług wspomagających, dostosowanych do potrzeb seniorów.

Jednostki samorządu – po uzyskaniu dotacji w ramach programu – mogą, zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej, zlecić realizację zadania innym podmiotom, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz mogą realizować zadanie na podstawie umowy o partnerstwo oraz porozumienia albo umowy
o partnerstwie.