Spotkanie, w którym wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, zostało zorganizowane przez Wydział Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i miało na celu przybliżenie mechanizmu i kryteriów oceny wniosków.
System IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia) został uruchomiony we wrześniu 2016 roku. Pozwala on wypełnić wniosek o wydanie opinii o celowości inwestycji. Jest wykorzystywany przez urzędy wojewódzkie, NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia do oceny wniosków i wydawania ww. opinii. Podstawą merytoryczną oceny jest zgodność z Priorytetami dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej i Mapami Potrzeb Zdrowotnych. Wdrożone rozwiązania mają zapewnić racjonalny rozwój infrastruktury służby zdrowia i zwiększyć efektywność wydatkowania środków publicznych w zakresie finansowania inwestycji oraz świadczeń zdrowotnych.
21 lipca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która to ustawa wprowadza do publicznego systemu opieki zdrowotnej konstrukcję Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ). Głównym założeniem funkcjonowania nowego systemu jest racjonalne, celowe i gospodarne wydatkowanie środków na inwestycje w sektorze usług zdrowotnych, zapobieganie nadpodaży na lokalnym rynku usług zdrowotnych wynikającej z tworzenia zasobów nieadekwatnych w stosunku do potrzeb świadczeniobiorców na tym obszarze a także eliminowane białych plam na mapie potrzeb zdrowotnych. Końcowym efektem działania systemu winno być również obniżenie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej oraz unowocześnienie aparatury sprzętu medycznego. System IOWISZ wykorzystywany jest przez wojewodów przy wydawaniu opinii o celowości inwestycji, które to opinie wpływać będą na dofinansowywanie inwestycji ze środków europejskich oraz pozostawać będą jednym z kryteriów oceny ofert w postępowaniach prowadzonych w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.