Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Społeczne i prawne aspekty handlu ludźmi” – konferencja

Data publikacji: 3 października 2019W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się konferencja pn.  „Społeczne i prawne aspekty handlu ludźmi”.

Konferencja dot. zgadnienia handlu ludźmi

Wydarzenie zostało zorganizowane przez członków Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, powołanego przez wojewodę podkarpackiego w ramach działań związanych z upowszechnianiem wiedzy i informacji z zakresu profilaktyki i zagrożeń przestępstwem handlu ludźmi, m.in. w nawiązaniu do obchodzonego 18 października w całej Unii Europejskiej już po raz 11 Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi.

W konferencji wzięli udział poseł na Sejm RP Andrzej Szlachta, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, prof. Czesław Kłak – sędzia Trybunału Stanu, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Zbigniew Sowa, naczelnik w Departamencie Analiz i Polityki Migracyjnej MSWiA Joanna Sosnowska, przedstawiciele prokuratury, sądu, policji, straży granicznej, inspekcji pracy, kuratorium oświaty, urzędów pracy, izby administracji skarbowej, pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, komendy ochotniczych hufców pracy oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej: ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie.

Handel ludźmi, mimo podjętych kompleksowych działań w walce z tym przestępstwem, jest wciąż dużym problemem, a przestępcy związani z tym procederem ciągle szukają nowych sposobów na werbowanie kolejnych ofiar.

W ramach prac Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi został opracowany raport dot. zjawiska handlu ludźmi w woj. podkarpackim, z którego wynika, że z omawianym problemem mamy do czynienia również w naszym województwie.

Z danych uzyskanych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie dla woj. podkarpackiego wynika, iż w 2018 r. zakończono dwa postępowania przygotowawcze w obszarze handlu ludźmi. Pierwsze postępowanie dotyczyło czerpania korzyści majątkowej z prostytucji i zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia natomiast drugie postępowanie dotyczyło nakłaniania do uprawnienia prostytucji

Dane uzyskane z Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie dla woj. podkarpackiego wykazują, iż w okresie od 1 stycznia 2018 r. do końca I kwartału 2019 r. zostały zarejestrowane sprawy dot. handlu ludźmi i 3 osoby zostały skazane za czyny z art. 189a § 2 k.k. w zakresie przygotowania do popełnienia przestępstwa.

Z danych Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu wynika, iż w okresie od roku 2014 do czerwca 2019 zidentyfikowano łącznie 11 ofiar handlu ludźmi, które skierowano do objęcia programem pomocowym, w głównej mierze byli to obywatele Ukrainy.

Z kolei z ogólnopolskich danych Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi, które realizuje kompleksową pomoc ofiarom tego procederu, wynika, iż w 2018 r. udzielono wsparcia dla 181 osób, w tym dla 83 obywateli RP. Statystyki pokazują, iż wśród ofiar są obywatele państw takich jak Ukraina (najwięcej), Wietnam, Tadżykistan, Filipiny, Białoruś, Bułgaria i inne.

Uczestnicy dzisiejszej konferencji zapoznali się m. in.  z działaniami MSWiA i podkarpackiej Policji w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi,  z możliwościami pomocy ofiarom oraz  z funkcjonowaniem przepisów w zakresie zatrudnienia cudzoziemców.