Przed rozpoczęciem nabożeństwa wojewoda, wraz z marszałkiem Władysławem Ortylem oraz wiceprezydentem Rzeszowa Markiem Ustrobińskim, złożyła kwiaty pod pomnikiem Leopolda Lisa-Kuli. Wiązanki składali także przedstawiciele służb mundurowych.
W rozmowach z obecnymi na placu farnym dziennikarzami wojewoda zwróciła uwagę na szczególny charakter tegorocznych obchodów.
-
Możemy dziś świętować m.in. poprzez połączenie się w różnych inicjatywach, do których także jako przedstawiciel administracji rządowej zapraszam. W południe śpiewamy Hymn dla Niepodległej. Choć dzieje się to w naszych domach i w mniejszym gronie, możemy stworzyć i oddać atmosferę święta niepodległości, do której przyzwyczailiśmy się w poprzednich latach.
Po zakończeniu kościelnych uroczystości, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Z powodów sanitarnych uroczystości nie miały powszechnego charakteru, nie zostały zorganizowane tradycyjne obchody z udziałem wojska i mieszkańców.
Część tegorocznych obchodów przeniosła się jednak do Internetu. W samo południe odbyła się akcja „Niepodległa do Hymnu”. W poprzednich latach wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego towarzyszyło każdej oficjalnej uroczystości. W tym roku inicjatywa przyjęła zdalnych charakter.
Obchodom narodowego święta towarzyszy także wystawa poświęcona Bitwie Warszawskiej. Ekspozycja została zainstalowana na płocie parkingu pod Ogrodami Bernardyńskimi. Wieczorem elewacja Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego zostanie rozświetlona biało-czerwoną iluminacją.
Iluminację i wystawę zrealizowano w ramach projektu wojewody podkarpackiego pt. „Niepodległa – Umiłowana Ojczyzna”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Wieloletniego Programu „Niepodległa” na lata 2017-2022, Priorytet 2, Schemat 2C”.